Hepatosellüler karsinomanın ayırıcı tanısında Renkli Doppler Ultrasonografi'nin yeri
- Tez No: 54681
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT GÖRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Karaciğer tümörlerinin renkli Doppler akımları incelenerek RDUS'nin ayma tanıdaki yeri araştırıldı. Çalışmamızda karaciğerde yer kaplayan lezyonlu 47 vakada (22 hepatosellüler karsinoma, 15 hemanjioma, dört metastatik karaciğer kanseri, üç karaciğer apsesi, üç karaciğer kisti) renkli Doppler akımı ve akım hızları belirlenerek Tanaka sınıflaması ile mukayese edildi. 22 hepatosellüler karsinomalı, üç karaciğer metastazlı ve üç hemanjiomalı olguda renkli Doppler akımı saptandı. Ortalama maksimum kan akım hızı; hepatosellüler karsinomada 80.7 cm/sn, karaciğer metastazında %49.3 cm/sn, hemanjiomada 10.3 cm/sn olarak belirlendi. Kan akım hızlarının ortalamaları karşılaştırıldığında, benign ve malign kitleler, hepatoma ve hemanjioma arasında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark saptandı. Basket patemi 17 hepatosellüler karsinomalıda (%77), tumoral damarianma beş hepatosellüler karsinoma vakasında saptandı. Bu iki tip bulgu yalnızca hepatomalılarda görüldü. Üç hemanjioma vakasında spot patemi görüntülendi. Kan akımları altı hepatosellüler karsinomalı vakada daimi, 16 hepatosellüler karsinoma olgusunda pulsatif dalga şeklindeydi. Bu sonuçlara göre; hepatosellüler karsinoma, renkli Doppler ultrasono- grafide bazı karakteristik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, renkli Doppler ultrasonogram hepatosellüler karsinoma ile karaciğerde yer kaplayan diğer kitlelerin ayırıcı tanısında önemli rol oynamaktadır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY A differential diagnosis of liver tumors was attempted on the basis of the pattern of blood flow within and around tumors on color Doppler flow images. The study comprised 47 patients with liver mass lesions: 22 patients had hepatocellular carcinoma, 15 had hemangiomas, 4 had metastatic liver cancers, 3 had liver abscess, 3 had liver cyts. Color Doppler flow imaging and Doppler flow velocity were established and compared according to the Tanaka classification. Color Doppler flow imaging was onserved in masses of all of 22 patients with hepatocellular carcinoma, of 3 patients with liver metastasis, of 3 patients with hemangiomas. Doppler signals were not observed in 1 patients with liver metastasis, in 3 patients with liver abscess, in 3 patients with liver cysts. The mean of maximum blood flow velcocity was 80.7 cm/sn in hepatocellular carcinoma, 49.3 cm/sn in metastatic liver cancers, 10.3 cm/sn in hemangiomas. A basket pattern (a fine blood-flow network surrounding the tumor nodule) was observed in 17 (77%) of the 22 hepatocellular carcinomas. An image of vessels within the tumor blood flow that runs into and branches within the tumor) was observed in 5 (23%) of the 22 hepatocellular carcinomas. These two findings were observed only in hepatocellular carcinomas. In three of 15 hemangiomas, a pattern (color- stained dots or patches in the central region of the tumor) was seen. When the blood flow were pattern was examined, constant waves could be seen in 6 cases (27.4%), the blood flow also showed pulsating waves in 16 (73.6%) cases with hepatocellular carcinoma. According to the this results, hepatocellular carcinomas have some characteristic appearances on color Doppler flow images. Therefore, color Doppler ultrasonography can aid in the differential diagnosis of liver mass lesions. 41