Türkiye'de 2002 - 2017 yılları arasındaki kamu yönetimi reformlarının dünya uygulaması bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Turkey's public administration reforms in 2002 - 2017 in the context of the world applications
  1. Tez No: 546818
  2. Yazar: SERKAN BAĞÇECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kamu yönetiminin siyasetten ayrılıp özel bir alan olarak görülmesi gerektiği ilk kez 1887 yılında Woodrow Wilson tarafından ifade edilmiştir. Ülkemizde ise kamu yönetimi ile ilgili çalışmalara 1950'li yıllarda başlanmıştır. Bu çalışma ile kamu yönetimi alanındaki idari reformların değerlendirilmesi, dünyadaki uygulamaların Türkiye'dekiler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde dünyadaki kamu yönetimi reformlarının nedenlerine ve ulaşılmak istenen amaçlara genel olarak değinilerek; ABD, İngiltere, Almanya, Çin, Hollanda, Avustralya ve Güney Kore'de yapılan reform çalışmaları değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de yapılan kamu reformlarının nedenleri ve amaçları açıklanarak, 2002-2017 yılları arasında yapılan çok sayıda kamu yönetimi reformunun içerik analizi yapılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise, çalışmanın genel değerlendirmesi yapılarak olumlu olumsuz sonuçlara değinilmiş ve ne yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışma süresince ele alınan ülkelerin dünyadaki siyasal değişimler, küreselleşme, rekabet, kendine özgü ekonomik ve sosyal koşullar gibi faktörler uyarınca reform yaptıkları görülmüştür. Türkiye'de ise özellikle 2000 yılı sonrasında yapılan kamu yönetimi reformlarının hayata geçirilmesinde küreselleşme, ticaretin uluslararasılaşması gibi genel koşullar kadar Avrupa Birliği müktesebatına uyum sağlama girişimlerinin de tetikleyici olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first time that public administration had to leave politics and be seen as a special area was first expressed by Woodrow Wilson in 1887. In our country, public administration studies were started in the 1950s. Evaluation of administrative reforms in the public administration This study aimed to compare the applications in the World with the ones in Turkey. In the first part of the study, the reasons of the public administration reforms in the world are discussed in general and the reform studies in USA, UK, Germany, China, Netherlands, Australia and South Korea were evaluated. In the second part the reasons and aims of the reforms in Turkey announced and many content analysis of public administration reforms between the years 2002-2017 were made. Finally, in the third chapter, a general evaluation of the study was made and positive, negative results were mentioned and what was to be done was emphasized. It has been seen that the countries that were taken into consideration during the study have been reformed according to the factors such as political changes in the world, globalization, competition, specific economic and political conditions. In Turkey, the reform of the public administrations specially in the of the post-2000 has been induced by globalization, the internationalization of trade and efforts to adapt to the European Union acquis.