Satış amaçlı elde tutulan duran varlıklar ile durdurulan faaliyetlerin muhasebeleştirilmesi ve halka açık işletmelerin finansal tablolarında gösterimi (BIST 100)
Accounting of non-current assets held for sale and discontinued operations and disclosures of financial statements of publicly held companies (BIST 100)
  1. Tez No: 546817
  2. Yazar: ENDER ŞANAL IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde, uluslararası sermaye hareketlerinin sınırlandırılamadığı bir dünya ekonomisinin muhtelif dönemlerinde kendini gösteren ekonomik krizlerin tahmin edilmesi ve önlenmesi gerekliliğine, ortak bir muhasebe ve raporlama dilinin katkısının azımsanmayacak kadar çok olduğu tüm taraflarca kabul edilmiştir. Bununla birlikte, şirketlerin faaliyetlerini etkili ve karlı bir şekilde sürdürebilmeleri; söz konusu sektöre ve şirkete uygun miktarda ve kompozisyonda duran varlıklara sahip olup olmalarına ve bu varlıkların etkin kullanımına büyük oranda bağlı hale gelmiştir. İşletmelerin faaliyetlerinde kullanmak amacıyla edindikleri ve finansal tablolarının varlık kompozisyonunda önemli rol üstlenen duran varlıklarından bir kısmının satışa konu edilerek farklı bir özellik kazandığının muhasebeleştirilmesi ile işletmeler açısından yeterli etkinliği sağlayamayan bazı faaliyetlerin durdurularak bunlara ilişkin sonuçların sürdürülen faaliyetlerden ayrı raporlanması ihtiyacı zaman içinde ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı; satış amaçlı elde tutulan duran varlıklar ve durdurulan faaliyetlerin,“TFRS 5 - Satış Amaçlı Elde Tutulan Duran Varlıklar ve Durdurulan Faaliyetler”standardı kapsamında incelenerek ve diğer düzenlemelerle karşılaştırılarak bu konu hakkında ülkemiz uygulamasının nasıl olduğuna ilişkin bir sonuca ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is widely accepted that a lot of contributions by common accounting and reporting language by all stakeholders for the necessity of predictability and preventing of global economic crisis which outbreaks at different times in a world where international capital movements could not be restricted. In addition, continuity of the companies' operations efficiently and profitable, is highly dependent on the amount and the composition of non-current-assets that are compatible with the industry that the companies operate. In regards to this necessity, a need for separate reporting of noncurrent assets held for sale and discontinued operations, part of non-current assets of the companies, which forms a significant part of the financial statements, has arised. In this manner, the purpose of this study is; to reach a conclusion about existing implementation of this subject in our country, by analysing non-current assets held for sale and discontinued operations based on“TFRS 5 - Non-Current Assets Held For Sale and Discontinued Operations”and comparing other related regulations.