Toplam kalite yönetiminin rekabet stratejilerinden Porter Modeli bağlamında incelenmesi
Analysis of total quality management from the competitive strategies in the context of Porter Model
  1. Tez No: 546830
  2. Yazar: EMİNE BAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarına doğru kültürel, sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda büyük değişim yaşanmıştır. Değişim sürecinde toplam kalite yönetiminin (TKY'nin) Türkiye'de 1990'lı yıllarla birlikte daha bir popüler olduğu görülmektedir. Çalışmada TKY, Rekabet Stratejilerinden Porter modeli bağlamında ele alınmıştır. Porter, temel olarak stratejiyi; işletmelerin gelecekte hangi noktaya ulaşması gerektiğini tespit eden ve anılan noktaya ulaşması için neler yapması gerektiğine karar veren süreç olarak tanımlamıştır. Bu stratejiler işletmeler tarafından doğru bir şekilde uygulanarak geliştirildiğinde pazar içinde rekabet avantajı sağlayarak bu avantajı sürdürmeye yardımcı olurlar. Porter'a göre, işletmelerin rakipleri karşısında başarı sağlayabilmesi için tanıtım stratejileri olan maliyet liderliği, odaklanma ve farklılaşmadan birini tercih etmeleri gerekmektedir. Bazı yazarlar Porter'ı destekler şekilde bu üç stratejinin hepsini birden kullanmaya çalışan işletmelerin başarısız olup arada sıkışıp kalacaklarını savunmuşlardır. Bazıları da küreselleşmeyle birlikte artan rekabet ortamında işletmelerin rakipleri karşısında sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeleri için tek bir strateji uygulamak yerine farklı stratejileri birleştirerek müşterilerine daha iyi fiyat ve/veya hizmet sunmaları gerektiğini savunmuşlardır. Bu çalışmanın amacı, Toplam Kalite Yönetimini Porter Modeli bağlamında inceleyerek, Toplam Kalite Yönetimi Anlayışının işletmelerin rekabet gücü üzerindeki etkisi başta olmak üzere, işletmelerdeki yerini ve önemini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
By the end of the twentieth century there was a great change in cultural, social, political and economic fields. Total quality management (TQM) seems to be more popular during the change process in Turkey with the 1990s. In the study, TQM is considered in the context of Porter model from Competition Strategies. Porter has defined basically strategy as a process determining the point which enterprises should reach in the future and deciding what they should do in order to reach the aforementioned point. These strategies help to maintain this advantage by providing a competitive advantage within the market when implemented and developed correctly by enterprises. According to Porter, enterprises need to prefer one of promotion strategies such as cost leadership, focusing and differentiation to achieve success against their competitors. Some authors have argued that enterprises which attempt to use all of these three strategies to support Porter will fail and get stuck in the middle. Some have argued that enterprises should offer better prices and/or services to their customers by combining different strategies instead of implementing a single strategy in order to achieve a sustainable competitive advantage against their competitors in an environment of increasing competition with globalization. The aim of this study is to review Total Quality Management in the context of Porter Model and to set forth the position and importance of Total Quality Management Approach in the enterprises especially its impact on the competitiveness of enterprises.