Üniversite öğrencilerinin dini değerlere ilişkin algıları (Eskişehir ili örneği)
The perceptions of the university students about religious values (Case of Eskişehir)
  1. Tez No: 546831
  2. Yazar: ŞEYMA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Eskişehir'de öğrenim gören üniversite öğrencilerinin dini değerlere ilişkin algılarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla üniversite öğrencilerinin, dini değerleri anlamalarında yönlendirici olan temel çıkış noktasının ne olduğu, onların dini değerler ile dini hayat arasında nasıl bir ilişki kurdukları, dini değer kavramını nasıl anlamlandırdıkları ve bu kavramın içerisinde nelere yer verdikleri, bir üniversiteli olarak dini değerleri hayatlarına yansıtırken nelerle karşılaştıkları, dini değerleri yaşayanlara karşı nasıl bir tavır geliştirdikleri ve onların gözlemlerine göre üniversite öğrencilerinin dini değerlere ilişkin tutumları araştırılmıştır. Nitel araştırmaya göre desenlenen bu çalışmada, görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Buna göre görüşme talebini kabul eden üniversite öğrencileri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme türleri kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışma grubunda Eskişehir'de üniversite eğitimi alan, farklı inanç gruplarını da temsil edebilen üniversite öğrencileri ile görüşülmüştür. Çalışmada Eskişehir'de öğrenim gören üniversite öğrencilerinin dini değerlere yönelik bilgi ve duygu temelinde bir anlamlandırmaya sahip oldukları, ancak bunları davranış haline getirme konusunda kendilerini yetersiz gördükleri, bununla birlikte dini değerlerini yaşayanlara da saygı duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite öğrencilerinin dini değerlere ve dindarlığa karşı tutumlarının, büyük oranda modernist/hümanist dindarlık anlayışıyla benzerlik gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the perceptions of the university students about religious values studying in Eskişehir. For this purpose, it has been investigated in the research what is the basic motive for university students to understand religious values, how they correlate between religious values and religious life, how they make sense of religious values, what examples are included in this concept, what they face when reflecting religious values to their lives, how to act to the living the religious values and what the attitudes of college students to religious values according to their observations. In this study, which was designed in the qualitative research, the interview was utilized. Accordingly, face-to-face interviews were conducted with university students who accepted face-to-face interviews. In order to determine the study group, purposive sample and maximum diversity sample kinds were used. In this context, it was interviewed with university students who study in Eskişehir and represent different belief groups. In this study, it was concluded that university students studying in Eskişehir have an understanding based on knowledge and emotion for religious values, but they feel inadequate in the practical application of this values. However, it was also concluded that they respect those who lived their religious values. It can be said that the attitudes of university students towards religious values and religiosity resemble to a great extent with modernist/humanist religiousness.