Üniversite öğrencilerinin dini yönelimlerinde sosyal sermayenin rolü -İlahiyat fakülteleri örneği-
The role of social capital in religious orientation of university students –A case of divinity faculties-
- Tez No: 609658
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Sosyal sermaye, toplumların bir arada yaşaması ve daha ileri bir seviyeye taşınması için gerekli olan faktörleri barındıran bir kavramdır. Yakın zamandan itibaren sosyal faktörlerin dini yönelimler üzerinde etkili olduğu düşüncesi sosyoloji yazınında yer almaya başlamıştır. Bununla birlikte, sosyal sermayenin barındırdığı sosyal faktörlerin dini yönelimler üzerinde etkisini ortaya koyan kapsamlı bir çalışmanın rastlamamamız olmaması bizi böyle bir araştırmaya yönlendirmiştir. Bu tezin amacı, sosyal sermayenin üniversite gençliğinin dini yönelimlerindeki rolünü İlahiyat Fakülteleri örneğinde ele almak ve anlamaktır. Bu araştırmada sosyal sermayeyi; toplumsal güven, sosyal ağlara ve değerlere/normlara bakış, sosyal çevre güvenirliği, kurumsal güven, sivil katılım ile sosyal sermayenin manevi kısmında yer alan sosyal çevre dindarlığı alt boyutlarıyla; dini yönelimleri ise Allport'un betimlemiş olduğu içsel ve dışsal dini yönelim alt boyutlarıyla ele aldık. Araştırma verileri, amaçlı örneklem yoluyla seçilen Ankara, Atatürk, Dicle ve Dokuz Eylül İlahiyat Fakültelerinde birinci ve son sınıfta okuyan toplam 850 öğrenciye uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Sonuç olarak, sosyal sermaye ile gençlerin dini yönelimleri arasında istatistik olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, bu araştırmada İlahiyat Fakülteleri öğrencileri örneğinde üniversite gençliğinin sosyal sermaye düzeyleri nicel veriler yoluyla ortaya konulmuş ve betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social capital is a concept that contains the factors essential for societies to live together and move them to a higher level. Recently, the idea that social factors have an effect on religious orientations has been discussed in the sociology literature. However, in the literature review, it has not been found a comprehensive study addressing the effects of social factors on religious orientations and this led us to such a study. The aim of this thesis is to examine and understand the role of social capital in the religious orientations of university youth in the case of Divinity Faculties. In our study, we examined social capital with the sub-dimensions of social trust, social networks and values/norms, social environment reliability, institutional trust, civic participation and social environmental religiousness which is in the spiritual part of social capital. Also, we examined religious orientations with the sub-dimensions of internal and external religious orientations described by Allport. The data of the research is based on the results of a questionnaire applied to 850 students of the freshmen and senior students in the Ankara, Atatürk, Dicle and Dokuz Eylül Divinity Faculties. As a result, a statistically significant and positive relationship was found between social capital and religious orientations of young people. In addition, in this study, the social capital levels of the university youth in the case of the students of Divinity Faculties were determined and described through quantitative data.