Örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik arasındaki ilişkide örgütsel sinizmin aracı rolü
Mediating role of organizational cynicism on the relationship between organizational justice perception and burnout
  1. Tez No: 546835
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik arasındaki ilişkide örgütsel sinizmin aracı rolünün incelenmesidir. Tezin ilk bölümünde literatür taramasına yer verilmiş, araştırma bölümünde ise araştırmanın detayları, analiz ve bulgular sunulmuştur. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Niehoff ve Moorman (1993)'ın Örgütsel Adalet ölçeği, Brandes vd. (1999)'nin Örgütsel Sinizm ölçeği ve Maslach ve Jackson(1981)'ın Tükenmişlik ölçeği kullanılmış, elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma; İstanbul'da finans sektöründe bağımsız denetim, vergi ve danışmanlık alanlarında hizmet veren uluslararası sermayeli dört şirketin denetim, vergi ve danışmanlık departmanlarında görev yapan 310 çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma neticesinde, örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik arasındaki ilişkide örgütsel sinizmin kısmi aracılık rolüne sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to mediation role of organizational cynicism on the relationship between organizational justice perception and burnout. In the first part of the thesis literature review of the variables which is involved in the research is presented, and then the research part is placed subsequently. Questionnaire technique was used as data collection method. The organizational justice scale of Niehoff and Moorman (1993), the organizational cynicism scale of Brandes et al. (1999) and the burnout scale of Maslach and Jackson (1981) were used as data collection tools and the obtained data were analyzed using SPSS 25.0 statistical package program. The survey has been conducted on 310 people who has been working in the audit, tax and consultancy departments of four international capital companies providing in auditing, tax and consulting services of financial sector in İstanbul. As a result of this study, it is concluded that the organizational cynicism has a partial mediating role in the relationship between organizational justice perception and burnout.