Tunceli Alevi Ocaklarının yaşlılık olgusuna bakışlarının sosyolojik analizi
The sociological analysis of the views to the phenomenon of old age of Tunceli Alevi Ocaks
- Tez No: 546848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİGÜL EKEN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde dünya genelinde yaşanan gelişmelere ve değişmelere bağlı olarak yaşam beklentisi artan yaşlı insanların genel nüfus içindeki oranı her geçen gün artmaktadır. Bu durum nüfusun yaşlanmasına sebep olmuştur. Dolayısıyla günümüzde diğer birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yaşlı nüfusu artmaktadır. Bu durum hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde yaşlılıkla ilgili çalışmalarının yapılmasını önemli kılmaktadır. Bu bağlamda Tunceli ilinde gerçekleştirilen ve nitel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmayla Tunceli Alevi Ocaklarının yaşlılık olgusuna bakışlarının sosyolojik analizi yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmayla Tunceli ilinde yaşayan ve herhangi bir ocağa mensup ya da talip olan yaşlıların aile ve sosyal ilişkileri, günlük yaşam aktiviteleri, gün içerisinde yerine getirdikleri görev ve sorumluluklar sorgulanmıştır. Kısaca bu çalışmada Tunceli Alevi Ocaklarının yaşlılık olgusuna bakışlarının sosyolojik analizini tam olarak yapılabilmesi için nitel araştırma geleneği içerisinde yer alan olgubilim (fenemoloji) deseni kullanılmış ve amaçlı örneklem modeli kullanılarak seçilen Alevi Dedeleri, yaşlı bireyler ve aileleriyle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda nitel olarak tasarlanan bu çalışmayla Tunceli ilinde bulunan Alevi Ocaklarında yaşlının yeri, önemi sorgulanmış ve bu bağlamda başta Alevi Dedeleri olmak üzere yaşlı bireylerin (65 yaş ve üzeri ) ve yakınlarının yaşlılık algısı ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Böylece bu çalışmada hem literatürden hem de sahadan elde edilen veriler ışığında Tunceli ilinde bulunan Alevi ocaklarının yaşlılık olgusuna bakışları sosyolojik olarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırmaya katılan Alevi Dedeleri arasında olumlu yönde olan bir yaşlılık algısının olduğu tespit edilmiştir. Ancak yaşlı yakınları ve yaşlılarla yapılan görüşmelerden elde edilen verilere göre bu katılımcıların yaşlılığa yüklenen anlamlardan olumsuz yönde etkilendikleri dolayısıyla yaşlı yakınları ve yaşlılar arasında olumsuz yönde olan bir yaşlılık algısının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today in the World-wide the proportion of elderly people rising the life expectation in the general population is increasing day by day due to the developments and changes. This situation caused the population to age. So today, as in many other countries elderly population is also increasing in Turkey, too. This situation makes it important to work on old age in both developed and developing countries. In this context, this study was designed as a qualitative research in Tunceli province and the sociological analysis of the wiews to the phenomenon of old age of Tunceli Alevi ocaks was made. In addition, with this study , family and social relations of the elderly living in Tunceli province and who are or have been any kind of ocak, Daily living activities, duties and responsibilities they perform during the day have been questioned. Thus, the perceptions of the elderly on aging in the context of the meanings they put on aging an senility have been evaluated. Then, it was analyzed how these perceptions of the elderly affected their daily life and social relations. Therefore, in this study, the phenomenon of phenomenology in the qualitative research tradition is used in order to enable the sociological analysis of Tunceli Alevi ocaks to look at the phenomenon an deductions have been made with the aim of using the sampling modelto Alevi elderly individuals and their families. This study, which is designed qualitatively in line with the aims of the research, has questioned the importance and place of the elderly in the Alevi ocaks in Tunceli province an In this context, the perception of old age (above 65 years old) and their relatives, especially those of the Alevi dedes has been studied. Thus, in the light of data obtained from both the literature and the field in this study, the views of the Alevi ocaks in the province of Tunceli on the phenomenon of old age have been tried to be analyzed sociologically. İt was found out that there was a positive perception of old age among the Alevi Dedes who participated in the study. However according to the data obtained from interviews with elderly relatives and elderly people, these participants look at old age negatively and thus a negative perception of old age arises.