Osmanlı İmparatorluğu'nda modern müziğin doğuşu: Musika-ı Hümayun
The emergence of modern music in the Ottoman Empire: Musika-i Hümayun
  1. Tez No: 546847
  2. Yazar: SEMİH KARAGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Tarih, Music, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Uzun yıllar askeri müzik icra eden Mehterhane 1826 senesinde kapatılmış yerine Musika-ı Hümayun kurulmuştur. Musika-ı Hümayun için Enderun'daki müziğe yetenekli gençler seçilmiştir. Bandoyu başlangıçta Vaybelim Ahmed Ağa ile Trampetçi Ahmed Usta yönetmiştir. Ancak müzik eğitimi için Ahmet Ağaların bilgisi yeterli değildir. Bu yüzden yeni şef olarak Fransız uyruklu Monsieur Manguel seçilir. İki yıl kadar bu görevde kalan Manguel de beklenileni veremez. İtalya'dan bir müzik eğitmeni getirilmesi düşünülür. Sardunya Krallığı'nın İstanbul elçisine başvurulur. Sardunya hükümeti Giuseppe Donizetti'yi“Osmanlı İmparatorluğu muzikalarının baş eğitmeni”unvanıyla İstanbul'a gönderir. Giuseppe Donizetti; 1788'de Lombardiya'da Bergam kasabasında doğar. Askerliği sırasında bandoya girmiş, İtalyan ve Fransız ordularında uzun yıllar bando şefi olarak çalışmıştır. İstanbul'a geldiğinde çok geniş yetkilerle göreve getirilir. Donizetti ilk iş olarak, öğrencilerine Batı notasını öğretir. İtalya'dan yeni sazlar, her saz için de öğretmen getirttir. Il. Mahmud için yazdığı Mahmudiye Marşı ise Osmanlı Devleti'nin milli marşı olacaktır. 1828'den 1856'ya kadar, yirmi sekiz yıl süren çalışmalarıyla Musika-yı Hümayunun gerçek kurucusu olmuştur. Donizetti Paşa vefat ettikten sonra Guatelli ve D'Aranda Paşalar göreve gelmişlerdir. İttihat ve Terakki Hükümeti döneminde ise kurumda Türk şefler çalışmaya başlar. Birçok yetenekli öğrenci yetiştiren Musika-ı Hümayun, Batı müziğini öğrenmiş nesillerin Cumhuriyet dönemine ulaşmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Janissary Band, playing military music for centuries, was abolished in 1826 and instead, the Musika-ı Hümayun was founded. Talented students were chosen from Enderun for the Musika-i Hümayun. Initially Vaybelim Ahmed Ağa and Trampeter Ahmed directed the band. But their knowledge was inadeqate for educating the students in a contemporary musical fashion. To this end French Monsieur Manguel was chosen as the new conductor. Manguel, who remained in this position for two years, did not fullfil the expectations. Thereupon a new music instructor was thought to be brought from Italy and the ambassador of the kingdom of Sardinia to Istanbul was consulted. The government of Sardinia sent Giuseppe Donizetti and he was accepted under the title of“The chief educator of the band of the Ottoman Empire”. Giuseppe Donizetti was born in the town of Bergamo in Lombardia in 1788. During his military career, he joined the military band and worked as a band chief for years in the Italian and the French armies. He was given great authority when he came to Istanbul. As his first job, Donizetti taught to his students western note system. New musicial instruments was bought from Italy by Donizetti Pasha. He tried to transfer foreing teachers for each western insruments. He wrote the Mahmudiye anthem for Sultan Mahmud and it became the national anthem of the Ottoman state, from 1828 to 1856. He was the true founder of the Musika-ı Humayun with his twenty-eight years of work. Guatelli and D'aranda Pashas worked as a band chief after Donizetti Pasha. By the Union and Progress Party took the government, Turk conducters were prefered in Musika-ı Hümayun. Their contributions provided a solid base for the development of modern musical system in the republican era.