İslâm Hukukunda evlenme ehliyeti açısından küçükler
Minors in terms of marriage law in Islamic Law
  1. Tez No: 546851
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TATAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İslâm hukukunda evlenmenin alt ve üst yaş sınırlarının belirlenmesinde net bir çözüm söz konusu değildir. Bu nedenle İslâm Hukukunda bu konuda çeşitli farklı görüş-lerin olması makûl karşılanabilir. Ancak kanaatımca konunun sosyal ve kültürel yönü ağır bastığından, meselenin, değişen zamanın ve toplumun, sosyal, ahlaki ve yasal değerlerine uygun olarak yeniden değerlendirilmesi de bir okadar makûl görülmelidir. Yüce Kitabımız Kur'an-i Kerimde ( Nisâ, 6 )“evlenme çağı”adında bir gerçek-tek bahsedilmektedir. Bununla evlilik için Yüce Yaradıcı tarafından belli bir alt yaş sını-rının belirlenmiş olduğu anlaşılmaktadır. En güzel ahlâki hükümleri ihtiva eden İslâm Dini açısından bu dikkate alınması gereken hassas bir konudur. İslâm Hukukunda yaşla bir ilgilerinin olmadığı halde hukuki karışıklığı önlemek amacıyla temyîz ve rüşt için yaş sınırları belirlenmiştir. Ayni şey bir ehliyet konusu olan ve çok tartışmalara neden olan küçüklerin evlilik meselesi içinde yapılmalıdır. Bu anlamda hukuki çalışmalar İslâm medeniyetleri içerisinde yer yer yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmaların önemlisini, Osmanlı devletinin medeni kanunlarında görmekte-yiz. Bu mesele üzerine yapılan çalışmalar, İslâm Dininin mükemmelliğini gösteren, önem-li adımlardandır.
Özet (Çeviri)
There isn't clearly solution of determining the limite of lower and top age of mar-riage in Law of Islam.So. it is acceptable that there are different various opinions in Law of Islam. But, in our conviction, it is accepted that the matter is evaluated by the new formed social and etnic values and the customs of the changing society because of mili-tating the social and the cultural sides of the matter. In Koran which is our sublime book (7th verse of Nisâ), it is mentioned of a rea-lity of age of marriage. It means that the God determined an age for marriage and told us the importance of this age in Koran. For the members of Islam who contains the best etnic rules, it is important rule taken into the consideration. Although Law of Islam isn't interested in discrimination and maturity, it is drawn the boundary of age for discrimination and maturity for fixing legal confusion. Also it is necessary and important for he marriage of youngers. Especially, it is honor for us that despite of previous rules, this arrangement is seen in Civil Law of Ottoman Em-peror which is one of the İslâmic civilizations. An other point, it is wrong comparison that the youngs are married by their guar-dians with making comparison to the fiscal custody rules which are inferred from 7th verse of Nisâ. Also, it doesn't agree with the justice and the liberty which is cared by Islam. In this study, the clue words related to this matter are clearly given place. The clue words are