Development of an AHP based supplier evaluation system: A case study in a Turkish defense firm
AHP temelli tedarikçi değerlendirme sistemi geliştirilmesi: Bir Türk savunma sanayi firmasında vaka analizi
- Tez No: 546869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAKAYA, YRD. DOÇ. DR. MELEK AKIN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tedarik zinciri yönetim süreci üretici firmalar bünyesindeki hayati süreçlerden biridir. Bir işletmede tedarik zinciri, tedarikçi, üretici, distribütör, toptancı, perakendeci ve müşteri bileşenlerinden meydana gelmektedir. Sürdürülebilir ve etkili bir tedarik zinciri sistemi kurabilmek için tedarikçiler düzenli olarak incelenmeli ve kontrol edilmelidir. Bu doğrultuda, tedarikçi değerlendirme süreci, üretici firmalar bünyesindeki tedarikçi havuzunun etkin bir şekilde sürdürülmesi açısından büyük rol oynamaktadır. Bundan dolayı, sağlam ve verimli bir tedarikçi değerlendirme sisteminin kurulması için tedarikçi değerlendirme sürecinin tüm aşamalarını içeren kriterler belirlenmelidir. Bu çalışma, seçilen savunma sanayi firmasında etkin bir tedarikçi değerlendirme sisteminin kurulmasını amaçlamaktadır. Çalışma boyunca Analitik Hiyerarşi Süreci'ne (AHS) başvurularak 6 ana kriter ve bu ana kriterleri takip eden 19 alt kriter belirlenmiştir. Çalışma, talaşlı imalat alanında faaliyet gösteren tedarikçilerin performanslarını sayısal verilerle desteklemektedir. Kriterlerin ağırlıkları farklı karar verici ve uzmanlar tarafından uzmanlık alanlarına göre belirlenmiştir. Tedarikçiler performanslarına göre 3 farklı kategoride sınıflandırılmış ve bu sınıflar göz önünde bulundurularak tedarikçi değerlendirme sürecinin geliştirilmesi adına seçilmiş Türk savunma sanayi firmasına önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sırasında duyarlılık analizi gerçekleştirilmiş ve önerilen AHS metodunun sonuçlarının değişikliğe yatkın olmadığı gözlenmiştir. Önerilen modelin tedarikçi değerlendirme süreci üzerindeki faydaları çalışmada sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Supply chain process is one of the key processes in manufacturing firms which consists of various business entities such as suppliers, manufacturers, distributors, retailers and consumers. In order to establish a sustainable supply chain system, suppliers should be monitored and controlled on a regular basis. Supplier evaluation plays a crucial role to sustain a well-performing supplier pool for large manufacturing firms. To build an effective supplier evaluation system, the set of criteria covering the whole supplier evaluation process should be considered. This study focuses on establishment of an effective supplier evaluation system for a Turkish defense firm. Analytic Hierarchy Process (AHP) is applied to structure the problem through six main criteria which are ramified in 19 sub-criteria. This study provides a numerical case which focuses on suppliers in the machining field of the chosen Turkish defense firm to evaluate their performances. In criteria weight determination, the decision maker and different experts based on their expertise are selected and their opinions are used. Suppliers are classified into three tiers regarding their performance and recommendations are provided to the firm in order to improve supplier evaluation process. Sensitivity analysis is conducted and it is observed that results of proposed AHP method is not prone to changes. The benefits of the proposed method for supplier evaluation problem are presented.