Hegemonic Masculinity in George Orwell's works
George Orwell'in eserlerinde hegemonyacı erillik
- Tez No: 546904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE RANA TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kadın ve Erkek Çalışmaları birbirine bağlı iki kavram olarak çok yakın ilişkidedirler. Dişil gerçekliği oluşturanları eril mukabiliyle karşılaştırmadan algılamak neredeyse imkansızdır. Bu tez hegemonyacı erilliği- George Orwell'in Boğulmamak için, Hayvan Çiftliği ve 1984 eserlerinde kadının önem derecesi düşürülürken erkeğin toplumun güç merkezinde var olduğunu- analiz etmektedir. İlk olarak erkeklerin ve kadınların kutuplaşmasını çeşitli günlük gerçekliklerdeki farklılıkları ortaya çıkarmak üzere incelenecektir. Ardından bu kutuplaşmanın onları iki eşit spektrumun karşı ucunda bırakmadığı savunulacaktır. Daha ziyade, erkekler toplumdaki merkezi güç konsantrasyonuna daha kolay erişirken kadınlarsa bu güce kısıtlı erişebilmektedir. Bu hegemonyacı erillik olarak bilinmektedir. Tezin birinci bölümü de hegemonyacı erillik ve onu tanımlayan yönleri açıklamaktadır. İkinci Bölüm ise George Orwell'in eserlerini hegemonyacı erilliğin ne olduğunu, nasıl oluştuğunu ve nasıl ölümsüzleşerek devam edeceğini daha iyi anlamak üzere inceleyecektir. Bu çalışmalardan bazıları, hegemonyacı erilliğin doğrudan itildiğine işaret ederek hizmet eder, ancak genel argüman erkek üstünlüğünün pasif kabulünün, erkekleri toplumdaki güç pozisyonlarında tutmak için fazlasıyla yeterli olduğu yönündedir. Orwell'in, bilinen dehasına rağmen, feminist meseleleri göz ardı etmesi mevcut sosyal normları tanımanın ve değiştirmenin karmaşıklığını göstermeye hizmet etmektedir. Bu çalışma boyunca, kadınları önemsizleştiren, erkeklerin başarısını teşvik eden ve genel olarak toplumu bildiğimiz haline getiren toplumsal düzenlemenin unsurlarını göreceğiz. Süregelen tartışmalar bu toplumsal düzenlemenin olumsuz yönlerini sadece kadınlar için değil erkekler için de vurgulayacaktır. Bu toplumsal düzenlemeyi toplum içinde değiştirme yolları bulunacak ve diğer dengelerin, toplum için bir bütün olarak, daha sağlıklı olacağı yollar öne sürülecektir. Bu çalışma boyunca cinsiyet ve toplumsal cinsiyet arasındaki farkı, cinsiyetin erkek ve kadının biyolojik farklılıkları üzerinden belirlenmesi ve toplumsal cinsiyetin ise bir kimlik tanımlama meselesi olması açısından anlamak önemlidir. En basit şekliyle toplumun sizi gördüğü“rol”veya cinsiyetinize bağlı kabul edilebilir bir davranış biçimi olarak tanımlanabilecek toplumsal cinsiyet kavramı sürekli bir şekilde kültürle ilişkilendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Femininity and Masculinity studies go hand in hand as interdependent concepts. It is not possible to understand what makes up the female reality without contrasting it to that of its male counterpart. The following thesis analyzes hegemonic masculinity, the idea that men exist at the center of power in society from which women are marginalized in George Orwell's literary works Coming up for Air, Animal Farm and 1984. The polarization of men and women are first examined to make clear the differences in various, everyday realities. Next, I argue that this polarization does not leave them on the opposite end of two equal spectrums. Rather, men have a better access to the central concentration of power within society, while women's access to this power is marginalized. This is known as hegemonic masculinity. Chapter One describes it and the very aspects that define it. Chapter Two examines George Orwell's works in order to better understand what hegemonic masculinity is, how it came to be, and how it continues to be perpetuated. Some of these works serve the purpose of pointing to a direct pushing of hegemonic masculinity, but the overall argument is that a passive acceptance of male superiority has been more than sufficient to maintain men in their positions of power in society. Orwell's oversight of feminist issues, despite his recognized genius, serves to show the complexity of recognizing and changing the current social norm. Throughout this work we will see elements of the current societal makeup that marginalize women, promote male success, and overall make society what we know it to be. Arguments throughout will highlight negative aspects of this makeup not only for women, but also for men. I will suggest ways of changing this makeup within society, and show ways in which other balances can be healthier for society as a whole. It is important throughout this work to understand the difference between sex and gender, with sex being a distinction between male and female based on body parts and biology at birth, and gender being a matter of identification. Gender will be repeatedly tied to culture, as a concept that can be most simply described as the way that society sees your“role”or acceptable behavior based on your sex.