The representation of masculinity in Julian Barnes'Arthur & George, The Noise of Time, and The Man in the Red Coat
Julian Barnes'ın Arthur & George, The Noise of Time, ve The Man in the Red Coat romanlarında erkekliğin temsili
- Tez No: 861442
- Danışmanlar: ASSIST. ASSOCIATE PROF. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tez, Julian Barnes'ın biyografik kurgu eserlerinden olan Arthur & George (2005), The Noise of Time (2016), ve The Man in the Red Coat (2019) romanlarında erkekliğin temsili sosyokültürel bir fenomen olarak analiz etmektedir. Bu eserlerin hepsi erkekliğe ilişkin özcü görüşlere karşı eleştirel bir tutum geliştirmekte ve cinsellik ve toplumsal cinsellik konularında kesişimsel bakış açıları benimsemektedir. Seçilen üç biyografik romanın her biri, 19. yüzyılın sonu ve/veya 20. yüzyılın başlarından ünlü tarihi erkek figürleri içerir: Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930) Arthur & George'da, Dmitri Dmitriyevich Shostakovich (1906-1975) The Noise of Time'da, ve Dr. Samuel Jean Pozzi (1846-1918) The Man in the Red Coat'daki baş kahramanlar. Bu romanlar karakterizasyon, mekân ve olay örgüsünde bu tarihi şahsiyetlerin gerçek hayat hikayelerinden uyarlanan olayları içermektedir. Bu çalışma, Barnes'ın bu tanınmış erkek figürlerin gerçek yaşam hikayelerini nasıl kurguladığı ve manipüle ettiğine odaklanarak, bu üç romanın, benzer bir modernizasyon döneminden geçen İngiltere, Rusya ve Fransa'daki ortak hegemonik erkeklik anlayışına nasıl meydan okuduğunu ve eril cinsiyet kimliklerinin inşasında çokluğu ve karşılıklılığı teşvik etmek için kullandığı stratejileri araştırmaktadır. Çalışma, Barnes'ın seçilmiş eserlerinin, özgün erkekliğe dair kusurlu varsayımları açık veya gizli bir şekilde nasıl eleştirdiğini ve erkeklik tanımını bağlantı, çokluk ve edimselliği içerecek şekilde nasıl genişlettiğini tartışmaktadır. Bu çalışma erkekliğin sabit bir kategori olmadığı sonucuna varıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the representation of masculinity as a sociocultural phenomenon in three of Julian Barnes' biographical works of fiction, namely Arthur & George (2005), The Noise of Time (2016), and The Man in the Red Coat (2019), which all develop a critical attitude towards essentialist views on maleness and adopt intersectional perspectives on sexuality and gender. Each of the three selected biographical novels involves famous historical male figure(s) from the late 19th and/ or the early 20th centuries – Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930) in Arthur & George, Dmitri Dmitriyevich Shostakovich (1906-1975) in The Noise of Time, and Dr. Samuel Jean Pozzi (1846-1918) in The Man in the Red Coat – and the novels incorporate incidents adapted from the real life stories of these historical figures in their characterization, setting and plot. By focusing on how Barnes fictionalizes and manipulates the factual life stories of these well-known male figures, the present study investigates the ways these three works challenge the common understanding of hegemonic masculinity in the context of the post-industrial era, in England, Russia and France. It explores the ways these works employ to promote multiplicity and mutuality in masculinization, and it focuses on how these novels undermine the flawed assumptions on authentic masculinity, in order to extend the definition of manhood to incorporate connection and performativity. This research concludes that official discourses cannot stabilize the category of masculinity, or develop a homogenous notion for maleness.