Genç mevsimlik tarım işçilerinin psikolojik dayanıklılığı ve etkileyen faktörler
Psychological resillience of young seasonal agricultural workers and effecting factors
- Tez No: 546918
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Genç işçi 15 yaşını tamamlamış 18 yaşından gün almamış çalışandır. Yaklaşık yarısını 18 yaş altı nüfusun oluşturduğu mevsimlik tarım işçileri; iş kazası ve yaralanmalar, meslek hastalıkları, şiddet, sel, yangın, trafik kazaları, ayrımcılık gibi travmatik olaylara maruz kalma açısından öncelikli risk gruplarındandır. Travmatik olaylara karşı travmatik stres yanıtını etkileyen faktörlerden biri kişinin psikolojik dayanıklılık düzeyi ve hizmete erişim durumudur. Sürdürülebilir tarımın başlıca aktörü olan genç çalışanların karşılaştıkları risklerin uzun dönemli etkileri bilindiğinden, kesitsel tipteki bu araştırmada, genç çalışanların psikolojik dayanıklılık düzeyi ve ilişkili faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneğini Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesinde yaşayan, %95 güven düzeyinde küme örnekleme yöntemiyle seçilen 383 genç oluşturmuştur (yanıtlama hızı %95,8). Gençlerin %37'sinin okuma-yazma bilmediği ya da ilkokulu bitirmediği, %23'ünün tanı konulmuş bir hastalığı olduğu, %95'inin 14 yaşın altında çalışmaya başladığı, yaklaşık %70'inin yaşa uygun olmayan işlerde çalıştığı, %80'inin ise en az bir kez travmatik olay deneyimlediği, %53-83,0 arasında değişen fiziksel ya da psikososyal ortam ile eğitim ve sağlık durumuna ilişkin stres yaşadıkları belirlenmiştir. Genç çalışanların Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'nden (PDÖ) aldıkları toplam puan ortalaması 52,9±16,6'dur. İki gençten yaklaşık biri ortalamanın altında puan almıştır.
Özet (Çeviri)
The young worker is a person who has reached the 15 years old, but has not completed the 18 years old. Seasonal agricultural workers, half the population are under the age of 18, is one of the priority risk groups in terms of exposure to traumatic events such as work accidents and injuries, occupational diseases, violence, flood, fire, traffic accidents, and discrimination. Psychological resilience of the person and access to basic services are the most important factors effecting the traumatic stress response to traumatic events. In this cross-sectional research, since the long-term effects of the risks faced by young workers who are the main actors of sustainable agriculture are known, it is aimed to determine the resilience level and the predictors. The sample of the study was consisted of 383 young people living in Eyyubiye district of Sanliurfa province with 95% confidence level selected by cluster sampling method (response rate was 95,8%). It was found that 37% of them were illiterate or didn't finish primary school, 23% of them had a diagnosed diseases, 95% of young started to worked under 14 years old, 70% of them didn't work suitable jobs for age, 80% of them experienced a traumatic event in last year, with a physical or psychosocial environment ranging between 53-83,0% and experiencing stress related to education and health. The mean total score of the young employees from the Psychological Resilience Scale (PBL) was 52,9 ± 16,6. One out of two young worker scored below average.