Hematüri nedenlerini ortaya koymada otomatik tam kan sayıcı ve faz kontrast mikroskobunun yeri
The role played by the coulter counter and phase contrast microscope for achieving the causes of hematuria
  1. Tez No: 54693
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÖKTENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDÜLGAFFAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Üroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Urology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Hematüri nedenlerini araştırmada, üriner eritrosit morfolojisi ve büyüklüğünün faz kontrast mikroskop (FKM) ve otomatik tam kan sayıcı (OTKS) kullanarak belirlenmesinin değerinin araştırıldığı bu çalışmaya 30'u glomerüler, 52'si nonglomerüler hematürili 82 hasta alındı. Hastaların tümünde FKM ile idrar eritrosit morfolojisi ve OTKS ile idrar eritrosit büyüklüğü (ortalama eritrosit hacmi (İOEH)), 75 olguda periferik kan eritrositlerinin OEH (KOEH) bulunarak İOEH/KOEH oram ve 54 olguda idrar eritrositlerinin hacim dağılım eğrileri (EHDE) saptandı. Hastaların 41 'inde idrar ozmolalitesi ve dipstik ile idrar pH ve dansitesi saptandı. FKM ile glomerüler hematürili 29 hastanın 26'sında, nonglomerüler hematürili 52 hastanın 46'smda hematürinin kaynağı doğru olarak belirlendi. OTKS ile İOEH 'ne göre 30 glomerüler hematürili hastanın 28'inde ve 52 nonglomerüler hematürili hastanın 46'smda, EHDE'lerine göre 11 glomerüler hematürili hastanın 10'unda ve 43 nonglomerüler hematürili olgunun 39'unda, ve İOEH/KOEH oranına göre 23 glomerüler hematürili olgunun 20'sinde ve 52 nonglomerüler hematürili hastanın 46'smda hematürinin kaynağı doğru olarak tahmin edildi. FKM ve OTKS sonuçları ile idrar pH, ozmolalite ve dansitesi arasında ilişki bulunmadı. Glomerüler hematüriyi belirlemede; FKM ile eritrosit morfolojisini değerlendirmenin; spesifıtesi %88,5 ve sensitivitesi %%89,7, İOEHnin; spesifitesi %88,5 ve sensitivitesi %93,3, İOEH/KOEH oranının; spesifitesi; %88,5 ve sensitivitesi %86,9 ve EHDE'nin; spesifitesi %90,7 ve sensitivitesi %90,9 bulundu. Sonuçta; FKM ve OTKS'mn hematüri kaynağının tahmininde invaziv olmayan ve ucuz yöntemler olarak yararlı oldukları görüldü. Hematürinin değerlendirme basamakları arasında da başlangıçta kullanımları, hastalan bir çok gereksiz tanısal girişimlerden koruyabilir. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE PLAYED BY THE COULTER COUNTER AND PHASE CONTRAST MICROSCOPE FOR ACHIEVING THE CAUSES OF HEMATURIA In order to investigate the causes of hematuria, 82 patients (30 glomerular and 52 nonglomerular) were taken into the related study whereby a research was performed by means of phase contrast microscope (PCM) and Coulter counter so as to evaluate the determination of the urinary red cell morphology. Urinary red cell morphology was examined by PCM and urinary red cells' mean corpuscular volume (UMCV) was determined by Coulter counter for all the patients. UMCV/BMCV ratio was calculated following the assessment of blood red cell' mean corpuscular volume (BMCV) for 75 cases. In 54 cases, red cells volume distributions curves (RCVDC) were recorded. Urinary pH and spesific gravity by dipstick and urinary osmolality for 41 patients were fixed. The source of hematuria in 26 out of 29 glomerular patients and 46 out of 52 nonglomerular patients were accurately assessed by PCM. Meanwhile, the source of hematuria according to UMCV for 28 out of 30 glomerular patients, 46 out of 52 nonglomerular patients and concerning RCVDC, 10 out of 11 glomerular patients, 39 out of 43 nonglomerular patients and finally regarding UMCV/BMCV ratio, 20 out of 23 glomerular patients and 46 out of 52 nonglomerular patients, correctly determined. No correlation among the results of PCM and Coulter counter with urinary pH, osmolality and spesific gravity was found. The specificity and sensitivity of urinary red cell morphology examined by PCM in defining glomerular hematuria were 88,5% and 89,7%, respectively. The specificity of UMCV; 88,5%, sensitivity 93,3%, the specificity of the ratio of UMCV/BMCV; 88,5, sensitivity 86,9% and eventually the specificity of RCVDC; 90,7%, sensitivity 90,9% were found. Consequently; For the estimation of the source of hematuria, PCM and Coulter counter were accepted as being noninvasive and cost effective methods. Also, among the steps of the evaluation of hematuria, the usage of PCM and Coulter counter initially would prevent the patients from many unnecessary diagnostic procedures. 36