Sağlık hizmetlerinde marka bağımlılığı oluşturma ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Örneği
Creation of brand loyalty in healty services and Aydın Adnan Menderes University Application and Research Hospital Example
- Tez No: 546968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE DOĞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Markalaşma, küreselleşme ve modern teknolojinin gelişmesi ile birlikte son yüzyılın öne çıkan en önemli kavramlarından olmuştur. Arabadan, telefona, turizmden, destinasyonlara, üretim sektöründen hizmet sektörüne kişilerden, ülkelere kadar her alanda gerçekleştirilmeye çalışılan bir değerdir. Sağlık sektörü de bu alanlardan ayrı düşünülemez. Sağlık alanında faaliyet gösteren tüm işletmeler de marka bağımlılığı oluşturarak rekabet avantajı elde edebileceklerinin bilincindedirler. Bu gerekçeler ile sağlık sektöründe marka bağımlılığı oluşturulması konusunda araştırma yapılması önem arz etmektedir. Tüketicilerin istek ve beklentileri göz önüne alınarak oluşturulan marka bağımlılığı, sağlık hizmeti sunan kuruluşlarca aynı beklentilere cevap verebilmeli, kendisini geliştirmeli, yenilemeli ve yeni pazarlama stratejileri geliştirmeye elverişli olmalıdır. Bu çalışma ile sağlık işletmelerinde marka bağımlılığını etkileyen faktörlerin, toplanan verilere dayanarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla 290 kişi ile anket çalışması gerçekleştirilmiş, elde edilen bulgular farklı istatistiksel yöntemler ile SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve tablolar ile de yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi marka bağımlılığı ve ilişkili faktörler; hastanenin bilinirliliği, hastane ile ilgili fiziki özellikler, hastanenin markasına duyulan inanç ve hastaneye duyulan güven incelenmiş ve ilgili çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Branding has been one of the most important concepts of the last century with the development of globalization and modern technology. It is a value that is tried to be realized in every field from cars, phone, tourism, destinations, production sector to service sector. The health sector cannot be separated from these areas. All businesses operating in the field of health are aware that they can achieve competitive advantage by creating brand loyalty. For these reasons, it is important to conduct research on the creation of brand loyalty in the health sector. The brand loyalty created by taking into consideration the wishes and expectations of the consumers should be able to respond to the same expectations by the organizations providing health services, to improve itself, to renew and to be able to develop new marketing strategies. With this work; The purpose of this study is to examine the factors affecting the brand loyalty in health enterprises based on the data collected. For this purpose, a questionnaire was conducted with 290 people and the findings were analyzed using SPSS package program with different statistical methods and interpreted with tables. At the end of the study, Aydın Adnan Menderes University Application and Research Hospital brand loyalty and related factors; the awareness of the hospital, the physical features related to the hospital, the belief in the brand of the hospital and the trust in the hospital were examined and the related deductions were made.