Adana ve Mersin illerinde su ürünleri tüketimi anket çalışması
The survey study of seafood consumption in Adana and Mersin cities
- Tez No: 547006
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmayla Mersin ve Adana illerinde yaşayan bireylerin ve ailelerin su ürünleri tüketim alışkanlıkları ve su ürünleri tüketimine etki eden sosyal ve ekonomik faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 500 kişi Mersin'den ve 500 kişi Adana'dan olmak üzere toplamda 1000 kişiyle yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilen anket sonuçları kullanılmıştır. Ankete katılan tüketicilerin %92'si balık tercih ederken, %8 oranda tüketici balık ve diğer su ürünleri tercih etmemektedir. Ankete katılanların balık tüketmemesinin genel sebebi, damak tadı alışkanlıkları ve koku gibi balığa has özelliklerden kaynaklanırken sadece %1 oranında alerji sebebi ile balık tüketmemektedir. Yapılan araştırmada katılımcıların %35,9'u kadın, %64,1'i erkek, ortalama yaşları 33, aylık ortama geliri ise 2555 TL'dir. Araştırma bulgularına göre, tüketicilerin %38,8'nin ayda 1 defa balık tükettiği ortaya çıkmıştır. Balık eti tüketimi ortalama 0,666 kg/aydır. Kişi başına düşen balık tüketimi yılda yaklaşık 8 kg'dır. Levrek % 40'lık bir oranla, hamsi ise %17 'lik bir oranla en çok tüketilen balık türleri olmuştur. Midye %31'lik oranla balık en çok tüketilen su ürünüdür. Tüketiciler %56'sı genellikle balık ve diğer su ürünleri satın almak için balıkçıları tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to find out the fish consumption habits of people living in the cities of Mersin and Adana, as weel as socio-economic factors affecting fish consumption. Within the scope of the research, face to face survey was conducted with a total of 1000 people, 500 people from Mersin and 500 people from Adana. Consumers (92%) who participated in the survey consume seafood, while only 8% do not consume seafood. Although the general reason that the respondents did not consume fish is sensivity towards the taste and smell, only 1% do not eat fish due to allergic reason. The study, questionnaire was used to determine the factors that affect a families consumption of fish and seafood 35,9% of the survey participants were women, 64,1% men, the average age was 33 and the average monthly income is 2555TL. According to the result of the research, the majority of consumers eat fish once month (38.8%). The average consumption of fish is 0.666 kg/month and 8 kg per year. The most consumed fish species are sea bass (40%) and anchovies. (17%) while mussel (31%) is the most consumed seafood. Consumers (56%) usually buy fish and other seafood from fishmongers.