Farklı katı ve sıvı biyogaz atıklarının mısır (Zea mays L.) bitkisinin verim ve kalitesi üzerine etkisi
The effects of different solid and liquid biogas wastes on corn (Zea mays L.) yield and quality
  1. Tez No: 547007
  2. Yazar: AYŞE İBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EREKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan tez çalışması mısır kültür bitkisinin iki farklı mineral azot dozu (0 ve 20 kg/da), üç farklı sıvı biyogaz atık dozu (0, 2.5 ve 5 ton/da) ve üç farklı katı biyogaz dozunun (0, 2 ve 4 ton/da) ve bunların kombinasyonlarının bazı agronomik, tane verimi ve kalite özelliklerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında mısır bitkisine ait bitki boyu, koçan uzunluğu, koçan uç boşluğu, koçanda tane sayısı, koçan çapı, bin tane ağırlığı, tane verimi, tanede protein oranı, tanede lif oranı, tanede nişasta oranı, tanede yağ oranı ve tanede kül oranı incelenmiştir. İncelenen özelliklere bakıldığında bitki boyunun 2.05 m ile 2.65 m, koçan uzunluklarının 17.91 cm ile 20.85 cm, koçan uç boşluğu mesafesinin 0.317 cm ile 1.760 cm, koçan çapının 3.3 cm ile 3.9 cm, koçanda tane sayısının 538.2 adet ile 679.6 adet, tane veriminin 838.5 kg/da ile 1537.8 kg/da, bin tane ağırlığının 276 g ile 343 g, ham kül oranın % 1.30 ile % 1.42, yağ oranın % 3.94 ile % 5.43, ham lif oranın % 2.56 ile % 2.82, protein oranın % 9.75 ile % 11.18 ve ham nişasta oranın da % 65.4 ile % 69.5 arasında değiştiği belirlenmiştir. Araştırmanın sonunda tarımsal girdili biyogaz atığının hem sıvı hem de katı formunda bölgemiz ekolojik koşullarında mısır tarımında diğer organik gübre materyallerinin yanında alternatif bir organik gübre olarak kullanılabileceği söylenebilir. Ancak konu ile ilgili çalışmalara da diğer taraftan çok yönlü olarak devam edilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to determine the effects of two different mineral nitrogen doses (0 and 20 kg/da), three different liquid biogas waste doses (0, 2.5 and 5 ton/da), three different solid biogas doses (0, 2 and 4 ton/da) and their combinations on some agronomic and quality characteristics of the corn plant. With the scope of the study, plant height, cob length, cob tip gap, number of grains per cob, diameter of corn cob, grain weight, grain yield, protein content, fibre content, starch content, fat content and ash content was investigated. As obtained results, the values varied between for plant height 2.05-2.65 m, cob length 17.91 cm- 20.85 cm, cob tip gap 0.317-1.760 cm, diameter of cob 3.3- 3.9 cm, number of grain per cob 538.2-679.6, grain yield 838.5 kg/da- 1537.8 kg/da, thousand grain weight 276 g- 343 g, ash content 1.30-1.42%, fat content 3.94-5.43%, fibre content 2.53-2.82%, protein content 9.75- 11.18% and starch content 65.4-69.5%. As a result of the current study it can be concluded that; agricultural input biogas waste can be used both as liquid and solid form as an alternative organic fertilizer in corn cultivation under the ecological conditions of our region as well as other organic fertilizer materials. However, it is recommended to continue the studies related to the subject on the other hand.