Similarty analysis of unsteeady laminar incompressiblestagnation point flow boundary layer in presence of oscillating motion
Salınım hareketi durumunda zamana bağlı sıkışamaz durma noktası akışının sınır tabakası
  1. Tez No: 547039
  2. Yazar: ALI BELHAJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Navier-Stokes denklemlerinin benzerlik çözümleri, yarı-sonsuz plakalar üzerindeki sıkışamaz laminer akışları tarif eder. Bu çözümlerin özel bir durumu, yatay bir katı duvar üzerindeki zamandan bağımsız iki-boyutlu durma noktası akışının incelendiği klasik Hiemenz problemidir. Hiemenz probleminin zamana bağlı versiyonları üzerine yeni çalışmalar da bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, durma noktası akışının zamana bağlı olma durumu genelleştirilmiştir. Genelleştirme, harmonik olarak salınan bir plaka ve zamana bağlı serbestakım akışı kullanılarak yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, zamana bağlılık parametresi, salınım frekansı ve genliği değerlendirilmiştir. Benzerlik çözümleri, bu parametrelerin çeşitli kombinasyonlardaki değerleri için hesaplanmıştır. Verilen bir salınım genliği için, akışın düzgün ve periyodik olduğu eşik frekansının varlığı gözlenmiştir. Bu frekans değerinin altında çözüm kararsız olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The similarity solutions of Navier-Stokes equations describe incompressible laminar flows over semi-infinite plates. A special case is the classical Hiemenz problem which deals with the steady two-dimensional stagnation point flow on a vertical solid wall. There are also recent studies on the unsteady version of the Hiemenz problem. In this thesis work, the unsteadiness of the stagnation point flow is generalized using a harmonically oscillating plate and a time-dependent freestream flow. For this purpose, the unsteadiness parameter, oscillating frequency and amplitude are introduced. The similarity solutions are computed for the values of these parameters in various combinations. It is observed that, for any given oscillation amplitude, there exists a threshold frequency above which the flow is regular and periodic. The solution is unstable for the frequency below that value.