Effect of ZnO morphology on photocatalytic activity determined by no oxidation
ZnO morfolojisinin no oksidasyonu ile belirlenen fotokatalitik aktivite üzerine etkisi
- Tez No: 547050
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, NO oksidasyonu ile fotokatalitik aktiviteyi değerlendirmek için kullanılan ISO 22197-1 standart test metodu, ıslak kimyasal sentez metodu ile hazırlanan bir dizi ZnO numunesinin aktivitesini belirlemek için kullanılmıştır. Numunelerin kristal yapıları XRD yöntemi ile incelendi ve numunelerin morfolojisi SEM analizleri ile gözlemlendi. NO oksidasyon ölçümleri, wurtzite yapısının altıgen morfolojisine sahip numunelerin pul benzeri morfolojisine sahip olanlardan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Yapılan analizler 001 wurtzite düzleminin fotokatalitik NO oksidasyonu için en aktif düzlem olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ISO 22197-1 standard test method -for assessing photocatalytic activity by NO oxidation- was used to determine the activity of a series of ZnO samples prepared by a wet chemical synthesis method. The crystallinity of the samples was monitored by XRD and the morphology of the samples was investigated by SEM analysis. NO oxidation measurements revealed that the samples having long range ordered hexagonal morphology shown better photocatalytic activity than those with flake-like morphology. Further analysis suggested that the 001 plane of wurtzite is the most active plane for photocatalytic NO oxidation.