Manisa Celal Bayar Üniversitesi rektörlük binası ısıtma ve soğutma sisteminin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of Manisa Celal Bayar University rectorate building heating and cooling system
- Tez No: 547053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YURDDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde konut ve ticari binalarda kullanılan ısıtma ve soğutma sistemlerinin çalıştırılması için ilk enerji kaynağı olarak ya fosil yakıtlar ya da fosil yakıtlardan üretilen elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Ülkemiz genelinde elektriğin büyük bir kısmının doğalgazdan üretildiği, doğalgazın ise yurt genelinde sadece %7 mertebelerinde sağlanabildiği, geri kalan miktarın yurt dışından temin edildiği bilinmektedir. Bu gerçek üzerine konut ve ticari binalarda ekserji verimi yüksek sistemlerin kurulması, enerji kaynaklarının daha verimli ve akıllıca kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Bu tez projesi kapsamında, binada kurulu mevcut ısıtma ve soğutma sisteminin enerji ve ekserji analizlerinin yapılıp sistem performanslarının tespit edilmesi, yapılması gereken iyileştirmelerinin yapılarak sistemin termoekonomik bir yapıya kavuşturulması amaçlanmıştır. Binada, mevcut ısıtma tesisatı bünyesindeki sıcak su kazanlarında enerji kaynağı (yakıt) olarak doğalgaz, soğutma sistemi bünyesindeki hava soğutmalı su soğutma gruplarında ise enerji kaynağı olarak elektrik kullanılmaktadır. Yapılan analiz sonucunda ısıtma sisteminde en büyük ekserji yıkımının sıcak su kazanında, soğutma sisteminde ise en büyük ekserji yıkımının su soğutma grubunda olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen diğer noktasal veriler de değerlendirildiğinde, ısıtma ve soğutma sistem verimliliklerinin arttırılması için gerekli iyileştime önerileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as the first energy source for the operation of heating and cooling systems used in residential and commercial buildings, either fossil fuels or fossil fuels are used. It is known that most of the electricity in our country is produced from natural gas, and natural gas can be supplied in only 7% of the country and the remaining amount is obtained from abroad. On this fact, the establishment of systems with high exergy efficiency in residential and commercial buildings will enable the energy resources to be used more efficiently and intelligently. Within the scope of this thesis project, the energy and exergy analyzes of the existing heating and cooling system installed in the building were carried out and the system performances were determined, and the necessary improvements were made and the system was aimed to be a thermo-economic structure. In the building, hot water boilers within the existing heating installation use natural gas as energy source (fuel) and air cooled water chillers within the cooling system are used as energy source. As a result of the analysis, it was determined that the biggest exergy destruction in the heating system was in the hot water boiler and the largest exergy destruction in the cooling system was in the water cooling group. Considering the other point data obtained, the improvement suggestions for improvement of heating and cooling system efficiency were evaluated.