Karın fasya defektlerine lipektomi materyalindeki adipoz doku kaynaklı kök hücrelerin etkisi
The effect of adipose derived stem cells in lipectomy material to abdominal wall fascia defects
- Tez No: 547055
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE PEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karın duvarı fıtıklarının tedavisinde genellikle non-absorbabl meşler kullanılmaktadır. Ancak meşlerin doku uyumu ve enfeksiyon, adezyon, immünolojik reaksiyon, fistül, intestinal obstrüksiyon, perforasyon gibi ciddi komplikasyon riskleri mevcuttur. Komplikasyonları azaltmak için meşler ve doğal doku iskeleleri ile kök hücrelerin birleştirilerek fıtık tamiri yöntemleri geliştirilmektedir. Adipoz doku kökenli kök hücrelerin karın duvarı defektlerine direkt etkisini inceleyen bir çalışmaya literatürde rastlanılmamıştır. Çalışmada 8-10 haftalık Wistar –Albino türü sıçanlar kullanıldı ve üç grup oluşturulduTüm gruplarda insizyonel herni modeli oluşturuldu. Birinci grup kontrol grubuydu. İkinci grupta insizyonel herni modeli oluşturulduğu gün; üçüncü grupta insizyonel herni modeli oluşturulduktan iki hafta sonra hazırlanan serum vasküler fraksiyonu defekt kenarlarına enjekte edildi. Bir ay sonra defektin içerisinde olduğu 5x5 cm fasya çıkartılarak makroskopik ve histopatolojik olarak incelendi. Grup I'de plazma hücre oranı grup III'ten orta ve yüksek düzeyde istatistiksel açıdan anlamlı (p=0.046, p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Grup I'de hafif düzeyde yapısal distorsiyon oranı grup III' ten anlamlı (p=0.048, p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Defekt açıklığı grup I' de, grup II'ye oranla anlamlı (p=0.02) olarak yüksek saptandı. Grup I'de defekt açıklığı, grup III'e göre istatistiksel olarak anlamlı (p =0.031) derecede yüksek saptandı. PMNL infiltrasyonu grup III'te grup I'e göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p=0.046, p ˂ 0.05). Adiposit doku kökenli kök hücre eldesi; hazırlanması , uygulaması kolay güvenilir, maliyet etkin bir yöntemdir. Bu metod vaka ve veri sayısı sınırlı, daha önce denenmemiş bir çalışmadır. Bu alanda yapılacak daha çok sayıda deneysel çalışma ile ileride karın duvarı fıtıklarının tedavisinde canlı-doğal bir tedavi şekli geliştirileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Non absorbale meshes used in abdominal wall repair have increased risks of infection, adesion, immunologic reaction, fistula, intetinal obstruction, perforation, tissue incompatibility. To reduce the complications, combination of mesenchymal stem cells and natural tissue scaffolds or meshes are being developed in hernia treatment. In this study 8-10 week old Wistar Albino model rats were used and three groups were formed. In all groups, an incisional hernia model was formed. The first group was control. In the third group, two weeks after the incisional hernia was created; and in second group serum vascular fraction was injected to the defect edges. After one month , 5x5 cm fascia containig the defect was removed and evaluated macroscopically and histopathologically. In group I plasma cell rate was statistically higher than group III at the medium and high level (p=0.046, p ˂ 0.05). In group I at medium level constitutional distortion was statistically higher than group III (p=0.048, p ˂ 0.05). In group I defect gap was statistically higher than group II (p=0.02). In group I defect gap was statistically higher than group III (p =0.031). In group I PMNL was statistically higher than group III. Harvesting, prepairing and administration of adiposit derived stem cells are easy, safe and cost effective technique. This study has limited cases and number of studied subjects, and also it hasn't been used on humans. Furthermore, viable aternative methods using ADCs for abdominal wall repair can be developed with more experimental studies.