Hemşirelerin günlük iş aktivitelerinin postural denge üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of daily work activities on postural balance in nurses
- Tez No: 547127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ULUÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin günlük aktivitelerinin vücut Postur dengesi üzerindeki olası etkilerinin üç boyutlu hareket analiz cihazı kullanılarak araştırılmasıdır. 34 sağlıklı hemşireden oluşan gönüllü denekler üzerinde yapılan çalışmada, kuvvet platformu Zebris© FDM System Type FDM 1.5 (Zebris Medical GmbH) cihazının denge analizi bölümü kullanılmıştır. Testler gözler açık iki ayak üzerinde, gözler kapalı iki ayak üzerinde ve gözler açık sağ ayak üzerinde olmak üzere üç pozisyonda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF DAILY WORK ACTIVITIES ON POSTURAL BALANCE IN NURSES SUMMARY The aim of this study was to investigate the possible effects of daily activities of the nurses on body posture balance by using a three-dimensional motion analysis device. In the study on voluntary subjects consisting of 34 healthy nurses, the balance analysis section of the force platform Zebris © FDM System Type FDM 1.5 (Zebris Medical GmbH) was used. Tests were performed in three positions, eyes were on two feet open, eyes closed on two feet and eyes on open right foot.