Total kalça protezi ameliyatı öncesi ve sonrası verilen taburculuk eğitiminin günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesine etkisi
Total hip replacement surgery before and after given discharge education impact on daily life activities and quality of life
- Tez No: 390200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Total Kalça Protezi ameliyatı öncesinde ve sonrasında verilen taburculuk eğitiminin hastaların günlük yaşam aktivitelerine ve yaşam kalitesine etkisini incelenmek amacıyla yarı deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma; Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji servisinde, total kalça protezi ameliyatı olmak üzere kabul edilmiş olan hastalara 15 Temmuz 2013- 15 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya, 18-65 yaş arasındaki 25 kişi deney, 25 kişi de kontrol grubu olarak alınmıştır. Çalışmada veriler sosyo demografik bilgiler içeren hasta tanıtım formu, ve yaşam kalitesi ölçeği SF-36 ile Katz günlük yaşam aktiviteleri ölçeği kullanılarak, yüz yüze görüşme tekniği toplanmıştır. Hastalar ameliyat öncesi, sonrası birinci ve üçüncü aylarda evlerinde ziyaret edilmiştir. Deney grubu hastalarına ameliyat öncesi ve sonrasında taburculuk eğitimi uygulanmış, kontrol grubu hastaları ortopedi kliniğinin rutin prosedürüne bırakılmıştır. Çalışmada kullanılan hipotezler için verilerin normal dağılıma uygunluğunu Tek Örneklem Kolmogorov Smirnov testi kullanarak homojenite durumu ise Homogeneity of variance testi kullanılarak belirlenmiştir. Parametrik olmayan veriler için ise; Ki-Kare Testleri, Friedman Testi, Mann Whitney-U gibi uygun yöntemler seçilmiştir. Tanımlayıcı veriler, yüzdelik, ortalama±standard sapma (SS) veya ortanca (min-max) olarak verilmiştir. Tip 1 (α) hata düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Ayrıca kontrol ve deney grubu verilerinin ortalama değerleri Mann Whitney-U testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Veri analizi için bir istatistik programı (Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 18 (SPSS Inc.,Chicago,IL, USA lisans no:10241440) kullanılmıştır. Araştırma verilerine göre, kontrol grubu hastaların yaş ortalaması 55,96 (±10,26 min:26, max:65), deney grubu hastalarında 53,88 (±10,28 min:29, max:64) olarak saptanmıştır. Kontrol ve deney grubundaki hastaların 16'sının (% 64) kadın, 9'unun (%36) erkek olduğu, kontrol grubu hastaların 15'inin (%60 ) ilköğretim mezunu, deney grubu hastaların 19'unun (%76 ) ilköğretim mezunu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, we examined the impact of discharge education given before and after the surgery for total hip replacement patients based on Daily Life Activities and Quality of Life. We conducted a cross-sectional and interventional study at Adnan Menderes University Research and Practice Hospital of Orthopaedics and Traumatology service, between the dates of July 15 2013- July 15, 2014 on patients who have total hip replacement surgery. We took 25 patient as a intervention group and 25 patient as a control group in 18 between 65 age old. We collected data on using sociodemographic information questionnaire, the SF-36 and the Katz scale with face to face interview technique. We visited patients before surgery, after first and third mounts at their home. We performed training to the intervention group, the control group were left to the orthopedic clinic procedures. In this study the suitability of the data for normal distribution is provided by one example kolmogorov smirnov test whereas data for homogeneity is provided by using homogeneity of variance test. And also for nonparametric datas methods such as Ki-Kare test Friedmann Test and Mann whitney –U are used appropriately. Descriptive datas are given as percentages, mean ± standard deviation (SD) or median (min-max). Type 1 error level is taken as 0.05. Also Intervention and control group's data median is compared via Mann Whitney-U test. For the data analysis, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 18 (SPSS Inc.,Chicago,IL, USA 10241440) is used. According to the survey data, it is determined that the average age of the patients in the control group are 55.96 (± 10.26 min: 26, max: 65), and 53.88 in the intervention group patients (± 10.28 min: 29, max: 64) .