Günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili planlı eğitimin kurumda kalan yaşlıların bağımsızlık düzeyleri ve yaşam doyumları üzerine etkisi
The effect of planned education about activities of daily living on independent levels and life satisfaction of elderly people stay in nursing home
- Tez No: 623125
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırma, günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili planlı eğitimin yaşlıların günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri ve yaşam doyumları üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Deneysel olarak yapılan araştırmanın örneklemini, Sivas'ta kurum bakımı alan, 65 yaş ve üzeri olan, iletişim kurmada güçlüğü, zihinsel ve işitsel problemi olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden, Barthel indeksi 100'ün altında olan, Mini Mental Testi 17 ve üzeri olan, çalışmayı kabul eden 80 (40 Yaşlı Girişim Grubu, 40 Yaşlı Kontrol Grubu) yaşlı oluşturmuştur. Veriler; Yaşlı Tanıtım Formu, Barthell Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Yaşam Doyum ölçeği ve Standartdize Mini Mental Test ile toplanmıştır. Çalışmaya başlamadan önce, çalışmanın formları her iki gruba uygulanmış, istatistiksel olarak sosyo demografik ve klinik özellikler yönünden aradaki farkın önemsiz olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Anket formları araştırmacı tarafından soru cevap şeklinde sorularak cevaplandırılmış, veriler toplandıktan sonra, girişim grubundaki yaşlılarla eğitim günü ve saati planlanarak, uygun gün ve saatte eğitimler verilmiştir. Kontrol grubuna ise eğitim verilmeksizin ölçekler uygulanmıştır. Eğitim birer ay arayla üç defa her yaşlı için birebir uygulanmak üzere, toplam dört görüşme ile tekrarlanmıştır. Eğitim sonunda her iki grubunda bağımsızlık düzeyleri ve yaşam doyumlarındaki değişimler incelenmiştir. Araştırmanın verileri SPSS 23.0 Paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde Kolmogorov Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Fridman testi ve Will Coxon testi kullanılmış ve yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Çalışmanın sonunda, eğitim verilen girişim grubundaki yaşlıların bağımsızlık düzeylerinin arttığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of planned education on daily living activities on the independence levels and life satisfaction of the elderly. Method: 80 elderly (40 Elderly Intervention Group, 40 Elderly Control Group), which was in nursing home in Sivas, aged 65 and over, has difficulty in communicating, has no mental and auditory problems, elders with a barthel index of less than 100, Mini Mental Test was 17 and above, accepted the study were the sample of the experimental research. Data were collected.with Elderly Information Form, Barthell Daily Life Activities Index, Life Satisfaction Scale and Standard String Mini Mental Test. The forms of the study were initially applied to both groups and the difference was statistically insignificant in terms of socio-demographic and clinical characteristics (p>0.05). The questionnaire forms were answered by the researcher in the form of questions and answers, after the data were collected, training day and time was planned with the elderly in the initiative group and trainings were provided at the appropriate day and time. Scales were applied to the control group without training. The training was repeated three times with one month interval and four interviews for each elderly. At the end of the education, the changes in independence levels and life satisfaction were examined in both groups. The data of the study was evaluated in SPSS 23.0 package program. Kolmogorov Smirnov test, Mann-Whitney U test, Fridman test and Will Coxon test were used to evaluate the data and the error level was taken as 0.05. Results: At the end of the study, it was determined that the independence level of the elderly in the intervention group increased (p 0.05).