Anonim olan Tezkire-i Musikîşinâsân adlı eserin incelenmesi
Research of anonymous manuscript 'Tezkire-i Musikîşinâsân'
- Tez No: 547128
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
Çalışmamızda Tezkire-i Mûsikîşinâsân adlı yaklaşık bir asır öncesine ait el yazması müzisyen biyografisi diyebileceğimiz eseri inceledik. Osmanlı Devleti döneminde yazılmış tek mûsikîşinâslar tezkiresinin Atrabü'l-Âsâr olması, bu alandaki incelenme ve araştırmaların ne derecede az ve yetersiz olduğunu gözler önüne sermektedir. Biz de Osmanlı Türkçesi'yle yazılmış bu defteri tez konusu olarak belirleyerek eksikliği bir nebze olsun gidermeye gayret ettik. Toplam 205 mûsikîşinâs içermekte olan bu defter; 32 farklı mûsikîşinâsin yaşam öyküsü ile de mûsikî tarihi açısından önem arz etmektedir. İhtiva ettiği doğru, yanlış ve ihtilaflı bilgiler açısından tezkireyi inceleyerek gerekli açıklamaları yaptık. Tezkire-i Mûsikîşinâsân'ın yazarı meçhul olduğundan yazar hakkında da alan araştırması yaptık ancak eskilerin tabiriyle sadre şifâ olacak tatmin edici bilgilendirmeye ulaşamadık.
Özet (Çeviri)
In this work we studied the manuscript musician biography called Tezkire-i Mûsikîşinâsân which was written approximately one century ago. The fact that Atrabü'l-Âsâr is the only one collection of musician biographies written in the Ottoman period. Thus reveals literature and research at this topic is infrequent and insufficient. We tried to fill the deficiency on this Ottoman Turkish notebook as a thesis subject. Totally two hundred and five musician containing notebook tells life story of different thirty two musicians and has significance in terms of music history. We made the necessary explanations by examining right, wrong, and controversial information involved. Since Tezkire-i Mûsikîşinâsan's writer was unknown, we did field research on the author, but we could not reach satisfactory information.