Yaşlılarda tiroid fonksiyon bozukluğu prevalansı
- Tez No: 54713
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHRETTİN KELEŞTİMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Türkiye'de, yaşlı populasyonda tiroid fonksiyon bozukluğu epidemiyolojisi yeterinde aydınlatılmamıştır. Tiroid fonksiyonlarının birinci basamak değerlen dirilmesinde hassasiyeti yüksek TSH metodlarının giderek daha fazla kullanıl masıyla, anormal sonuçların prevalansı ve klinik önemi hakkında sorular da artmaktadır. Kayseri'de, kırsal bir bölgede tiroid fonksiyon bozukluğu araştırıldı. 55 ya şından büyük 198 yaşlı (105 kadın, 93 erkek), guatr ve tiroid fonksiyon bozuk luğu insidansı açısından incelendi. Serum TSH ölçümlerinde, yeni ve hassas metod kullanıldı. Bütün yaşlılardan kan numuneleri alındı. Primer hipotiroi- dizm (TT4 6 uiu/ml) insidansı kadınlarda %2.0 olarak bu lundu, erkeklerde ise primer hipotiroidizm vakasına rastlanmadı. Latent hipoti- roidizm (TT4 = 4-12.5 ug/dl ve TSH = 4.5-6 ulu/ml) kadınlarda %0.9, erkekler de %2.1 şeklinde tespit edildi. Teşhis edilmemiş klinik hipertiroidizm oranı tüm yaşlıların %3.2'sinde bulundu. Antimikrozomal ve antitiroglobulin antikor, sadece 1 vakada pozitif idi. Yaşlılarda tiroid fonksiyon bozukluğunun bu derece yüksek olduğu gözö- nüne alındığında, 55 yaşından büyük bütün hastaların bu açıdan taranması ge rektiği fikrine katılıyoruz. Aşikar hipotiroidiye ilerleme riski fazla olduğu bilin diğinden, özellikle TSH seviyesi yüksek vakaların, düşük olanlara göre daha önemli olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The epidemiology of thyroid dysfunction in a random elderly population in Turkey has not been throughly elucidated. Increasing use of assays for TSH with improved sensitivity as a firs-line test of thyroid function has raised questi ons regarding prevalence and clinical significance of abnormal results. The prevalence of thyroid dysfunction was investigated in a rural commu nity located in Kayseri. One hundred ninety eight persons (105 women and 93 men) over 55 years of age in the community were examined regarding goitre and thyroid dysfunction by measurement of serum TSH using a sensitive assay. Blood samples were drawn from all subjects. Undiagnosed primary hypothyro idism (TT4 6 ulu/ml) was found in 2.0 % of women, but not in men, respectively. Latent hypothyroidism (TT4 = 4-12.5 ug/dl and TSH > 6 ulu/ml) was found in 4.7% and 3.2%, and borderline hypothyroidism (TSH=4.5-6 ulu/ml and TT4 =4-12.5 ug/dl) was found in 0.9% and 2.1% res pectively. Undiagnosed clinical hyperthyroidism was found in 3.2% of all el derly subjects. Antibody to the thyroid microsomal antigen and the thyroid ti- roglobulin antigen was detected in only one subject. In view of the marked prevalence of thyroid dysfunction in the elderly, we suggest thet screening of all patients over 55 should be considered. It is impor tant that those with high TSH are followed in view of the risk of progression to overt hypothyroidism, but the risk of thyrotoxicosis in those with TSH values below normal appears small.