Erzurum il merkezi 65 yaş ve üzeri alzheimer hastalığı prevalansının araştırılması
In the center of the city of erzurum determine the prevalence of alzheimer's disease 65 years and over.
  1. Tez No: 324058
  2. Yazar: AYFER ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR ULVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Demans, bellek bozukluğuna lisan, yönelim, praksi, soyut düşünme, problem çözme gibi bilişsel işlevlerden en az birinin eşlik etmesiyle iş ve/veya sosyal yaşamda fonksiyon kaybının ortaya çıkmasıdır. Tüm demans olgularının %50-70' ini Alzheimer hastalığı oluşturmaktadır. 65 yaş üzerinde %5-10, 85 yaş üzerinde %50 den fazla sıklıkta Alzheimer hastalığı görülmektedir. Tüm dünyada 15 milyon, ABD'de 4 milyon, Türkiye'de istatistiksel olarak bakıldığında 250.000 ile 500.000 Alzheimer hastası olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde Alzheimer hastalığı prevalansını araştıran yeterince çalışma yoktur. Çalışmada; Erzurum il merkezinde yaşayan 65 yaş ve üzeri popülasyonda Alzheimer hastalığı prevalansının araştırılması, katılımcıların sosyodemografik özelliklerin belirlenmesi (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, aile öyküsü, medeni durum, meslek ve kol emeği ile çalışma v.b. gibi) , kronik hastalıkların (hipertansiyon, diyabet, serebrovasküler hastalık, kalp hastalığı, parkinson hastalığı, tiroid hastalığı, psikiyatrik hastalıklar v.b. gibi) Alzheimer hastalığı (AH) ile ilişkisi ve AH tanısı alan hastaların erken tedavisinin başlanması amaçlandı.Çalışmamızda Alzheimer hastalığına anlamlı olarak etki eden değişkenler ileri yaş, aile öyküsü, diyabet, parkinson hastalığı ve kalp hastalığı olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
Demantia is defined as amnesia accompanied by at least one one of the cognitive deficit symptoms like impairment of language, orientation, praxis, abstract thinking, problem solving and is associated with loss of function in social and/or business life. 50-70 %of all dementia cases consist of Alzheimer?s Disease (AD). The frequency of AD is 5-10%with people over 65 and this ratio accelerates to 50%over 85 years of age. The total number of patients on the globe is 15 million, where 4 million of them are located in USA. The assumption, based on statistics indicate that the number ranges between 250.000 ? 500.000 in Turkey. Unfortunately no sufficient research exists on the prevalence of AD in Turkey. In our current study we have investigated the prevalence of AD, the social and demographics of the population (age, gender, educational status, marrital status, occupation, the requirement of using physical arm power during job), chronic diseases (hypertension, diabetes, cerebrovascular disease, cardiac disease, parkinson?s disease, thyroid diseases, psychiatric diseases etc.) in people over 65. We aimed to initiate early treatment for patients who are diagnosed with AD or has any relativity.On the other hand; age, family history, diabetes, parkinson?s disease and cardiac diseases significantly affect the presence of AD.