Yüksekova (Hakkâri) ekolojik koşullarında yetiştirilen MM106 anacı üzerine aşılı bazı standart elma çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi
Determination of performance of some standard apple cultivars budded on MM106 rootstock under ecological conditions of Yüksekova (Hakkâri̇)
- Tez No: 547151
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, elma yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan MM106 yarı bodur anacı üzerine aşılı Golden Delicious, Granny Smith, Fuji, Mondial Gala ve Red Chief elma çeşitlerinin Yüksekova (Hakkâri) ekolojik koşullarında performanslarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. 2017–2018 yıllarında yapılan bu araştırmada; çeşitlerin fenolojik, morfolojik, pomolojik ve bazı kimyasal özellikleri ile meyve ve sürgün gelişim durumları incelenmiştir. Buna göre tam çiçeklenmenin, 5 Mayıs (Mondial Gala) ile 25 Mayıs (Granny Smith), hasat başlangıcının ise 12 Eylül (Mondial Gala) ile 30 Ekim (Granny Smith) tarihleri arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Tam çiçeklenmeden hasada kadar geçen süre 122 gün (Mondial Gala) ile 166 gün (Granny Smith) arasında belirlenmiştir. Çeşitlerde ağaç başına verim 2017 yılında 2.61 kg (Red Chief) ile 8.01 kg (Mondial Gala), 2018 yılında ise 6.14 kg (Red Chief) ile 18.11 kg (Fuji) arasında tespit edilmiştir. Meyve ağırlığının 140.29 g ile 194.68 g, meyve boyunun 62.70 mm ile 71.02 mm, meyve eninin 70.35 mm ile 79.95 mm, meyve eti sertliğinin 15.87 lb ile 18.24 lb, suda çözünebilir kuru madde miktarının % 12.95 ile % 19.20, pH değerinin 3.27 ile 5.04 ve titre edilebilir asit miktarının % 0.37 ile % 1.15 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the performances of Golden Delicious, Granny Smith, Fuji, Mondial Gala and Red Chief apples varieties budded on MM106 semi-dwarfing rootstock widely used in apple cultivation in Yüksekova (Hakkâri) ecological conditions. In this research, which was conducted in 2017–2018, phenological, morphological, pomological and some chemical properties of the varieties and fruit and shoot growth conditions of the varieties were examined. Accordingly, it was observed that the full flowering date was changed between May 5 (Mondial Gala) and May 25 (Granny Smith), and the beginning of harvest was ranged between September 12 (Mondial Gala) and October 30 (Granny Smith). The time from full flowering to harvest was determined between 122 days (Mondial Gala) and 166 days (Granny Smith). In the cultivars, the yield per tree was determined among 2.61 kg (Red Chief) and 8.01 kg (Mondial Gala) in 2017, and 6.14 kg (Red Chief) and 18.11 kg (Fuji) in 2018. It was determined that fruit weight was changed between 140.29 g and 194.68 g, fruit size was ranged from 62.70 mm to 71.02 mm, fruit width was varied from 70.35 mm to 79.95 mm, the hardness of fruit flesh was changed between 15.87 lb and 18.24 lb, the amount of water-soluble dry matter was changed between 12.95 % and 19.20 %, the pH value was varied from 3.27 to 5.04, and the titratable acid content was ranged between 0.37 % and 1.15 %.