Malatya'ya demiryolunun gelişi
The construction of railways in Malatya
  1. Tez No: 547163
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Demiryolu Osmanlı İmparatorluğuna erken denebilecek bir zamanda intikal etmiştir. Osmanlı döneminde demiryolu yapımı ile ilgili olarak uygulanan kilometre garantisi ve diğer imtiyazlar devletin bekasını ilgilendirecek bir problem haline gelmiştir. 1923 yılında Yeni Türk devletinin bir Cumhuriyet ve ulus devlet olarak teşekkül etmesinden sonra ulaşım politikasına bakış açısında köklü bir değişimin yaşanmasına neden olmuştur. Yeni devletin yöneticileri edindikleri tecrübeler ışığında hem demiryolu yapımı konusunda bir kararlılık sergilemişler hem de bu politikanın uygulanmasın konusunda daha bağımsız bir politika izlemişlerdir. Malatya'ya demiryolunun gelişi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1923 yılından itibaren ülkenin ulaşım altyapısını geliştirmek amacıyla başlattığı politikanın bir parçası olarak gerçekleşmiştir. Bu bağlamda önce 1930 yılında Fevzipaşa-Diyarbakır, daha sonra 1937 yılında Malatya-Çetinkaya hatları ile Malatya demiryoluna kavuşmuştur. Bu hatlar sayesinde Malatya bir taraftan Akdeniz limanları ve Doğu Anadolu'ya diğer taraftan da başta Başkent Ankara olmak üzere ülkenin orta ve batı bölgelerine bağlanmıştır. Demiryolu, en önemlisi ekonomik alana olmak üzere şehir yapısına önemli katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Railway had constructed in the lands of Ottoman Empire in early time of its existence in the world. However, the mileage guarantees and other concessions related to the cost of construction of railways have become a problem of survivability for Ottoman Empire in time. The collapse of the Ottoman Empire and the formation of the New Turkish state as a republic and nation state in 1923 caused a fundamental change in the way of approaching the transportation policy. The administrators of the new state, in the light of their experiences from Ottoman period have demonstrated a strong commitment and a more independent policy on the issue of railway construction. The arrival of the railway to Malatya in 1930s realized as part of the policy that the Republic of Turkey has launched since 1923 in order to improve the transportation infrastructure of the country. In this context, firstly by the construction of Fevzipaşa-Diyarbakır line in 1930, then by the construction of the Malatya-Çetinkaya line in 1937 Malatya met with railway. Thanks to these two lines, Malatya has connected to the Mediterranean ports and eastern Anatolia from one side and to the central and western regions of the country including the capital Ankara, from the other side. The railway has made significant, especially in the economic area, contributions to the city's structure.