93 Harbi'ne kadar Rusya'nın Osmanlı politikası ve Ahmed Saib'in 'Son Osmanlı- Rus Muharebesi' adlı eseri (inceleme-metin)
The Ottoman policy of Russia until The 93 War and ahmed Saib's work called 'The Last Ottoman-Russian Battle' (review-text)
  1. Tez No: 547162
  2. Yazar: HUZEYFE ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Rusya, 18. yüzyıldan itibaren Boğazlar üzerinden Akdeniz'e inmeyi hedeflemiş ve her fırsatta bunu gerçekleştirmek için Osmanlı Devleti'ne saldırmıştır. 19. yüzyıla gelinceye kadar topraklarını kendi başına savunan Osmanlı Devleti, bu yüzyılda bir başka devletin yardımı olmaksızın bunu başaramayacağını anlamış ve Rusya'ya karşı Avrupa'daki güç dengelerinden yararlanmak istemiştir. Bu dönemde İngiltere, Rusya'nın Akdeniz'deki varlığını kendi çıkarları açısından tehlikeli görmüş ve Osmanlı toprak bütünlüğünü koruma politikası izlemiştir. Bu çerçevede Rusya'nın Akdeniz'e inme siyasetine engel olmuştur. İngiltere'nin desteği olmadan amacına ulaşamayacağını anlayan Rusya, Osmanlı Devleti'nin topraklarını paylaşma hususunda İngiltere'ye 1843 yılından itibaren tekliflerde bulunmuştur. Fakat İngiltere, bu teklife sıcak bakmamış, böylece Rusya tek başına Doğu Sorununu çözmeye teşebbüs etmiştir. Bu girişim Rusya ile Osmanlı Devleti arasında Kırım Savaşı'na (1853¬–1856) sebep olmuştur. Avrupa Devletlerinin bu savaşa müdahil olmasıyla Rus emellerine set çekilmiştir. 1870'ten itibaren Avrupa'daki güç dengelerinin değişmesiyle birlikte harekete geçen Rusya, Panslavizm politikasıyla Balkanlardaki isyan hareketlerini desteklemiş, bu tutum Osmanlı-Rus Savaşı'na (1877–1878) sebep olmuştur. Osmanlı Devleti'nin ağır yenilgisiyle sonuçlanan bu savaş Osmanlı'nın yıkılma sürecinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Özellikle İngiltere'nin bu tarihten itibaren Osmanlı politikasını değiştirmesi Osmanlı'nın parçalanmasını hızlandırmıştır. Tarihe 93 Harbi adıyla geçen Osmanlı-Rus Savaşı (1877–1878) ile ilgili birçok eser kaleme alınmıştır. Ahmed Saib Bey'in“Son Osmanlı–Rus Muharebesi”adlı kitabı bu konuda yazılmış birinci el kaynak eserlerden biridir. Tez çalışmasında incelenecek olan bu eserin üzerinde bilimsel bir çalışma yapılmamış olması bugüne kadar kitaptan istifade edilememesine sebep olmuştur. Bu çalışma ile yapılacak inceleme-değerlendirme sonucu eserin öneminin ve sınırlılıklarının ortaya koyulması ve transkribe edilerek gün yüzüne çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 18th century, Russia has aimed to extend their influence into the Mediterranean through the Straits and attacked the Ottoman lands to accomplish it at every opportunity. Defending its territory by itself until the 19th century, the Ottoman Empire understood that it could not protect its territory without the help of another state in that century and wanted to take advantage of the balance of power in Europe against the Russian threat. Particularly, during the period, when Britain saw the Russia's presence in the Mediterranean as dangerous in terms of its own interests pursued a policy of protecting the Ottoman territorial integrity. İn this context, Russia's policy of landing into the Mediterranean was hindered. Therefore, realizing that it could not achieve its purpose without the support of Britain, Russia presented bills to Britain in from 1843 onwards sharing the territories of the Ottoman Empire. But Britain, in its own interests, did not lean towards Russia's proposal, thus Russia attempted to solve the eastern problem on its own. This attempt led to the Crimean war between Russia and the Ottoman Empire (1853–1856). As a result of the involvement of the European States in the war, Russian ambitions were blocked by the Treaty of Paris Peace signed in 1856. With the change of the balance of power in Europe from 1870 onwards, Russia supported the rebel movements in the Balkans with the policy of Panslavism and this attitude caused the Ottoman-Russian war (1877–1878). by igniting the wick of a new conflict. This war, which resulted in the severe defeat of the Ottoman Empire, was an important turning point in the collapse of the Ottoman Empire. Especially since Britain changed the Ottoman policy from this date, it accelerated the disintegration of the Ottoman Empire. Many works have been written in history about this war, named as The 93 War in history. Ahmed Saib's work called“The Last Ottoman-Russian Battle”is one of the first written works on this subject. The fact that there is no scientific study on this work which will be examined in the thesis study has caused the failure to benefit from the book. The aim of this study is to reveal the importance and limitations of the work as a result of the examination- evaluation and to bring it to light by transcribing the work.