Kömür açık ocak işletmelerinde maden planlarının optimizasyonu ve bu planların otomasyonu
Optimization of mining plans in coal open pit and automation of these plans
  1. Tez No: 547164
  2. Yazar: ALİ CAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Termik santralin yakıt ihtiyacını karşılayan linyit üretiminde en önemli sorun, santralin çalışma şartlarına uygun kalitede üretimin sürekliliğinin sağlanamamasıdır ve bu durum hem enerji üretim maliyetinin artmasına hem de enerji veriminin azalmasına yol açmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, üretilen linyitin ısıl değerine ait standart sapma değerinin minimum olmasını sağlayan kazı parametrelerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, düşük ısıl değere sahip ve döner kepçeli ekskavatör ile üretim yapılan linyit sahalarına uygun olarak üretim panolarına ait özet istatistik hesaplarını, hacim-kalite hesaplarını ve kısa vadeli üretim planlarını gerçekleştiren farklı algoritmalardan oluşan bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılım ile farklı kazı parametreleri kullanılarak belirlenen olası tüm alternatifler değerlendirilmekte ve optimum alternatif belirlenmektedir. Bu çalışmada geliştirilen yazılım Kışlaköy linyit sahasına uygulanmış ve ortalama ısıl değer varyansı 22467,7 olan üretim panoları için toplam 576 alternatif değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, varyans değeri en kötü kazı alternatifi için 8714,2, optimum kazı alternatifi için 3192,3 olarak hesaplanmıştır ve bu sonuç geliştirilen yazılımının başarısını ve kullanılmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The most important problem in the production of lignite, which meets the fuel needs of the thermal power plant, is the inability to ensure the continuity of production in accordance with the working conditions of the power plant and this leads not only to an increase in the cost of energy production but also to a decrease in energy efficiency. The purpose of this thesis study is to determine the excavation parameters which provide the minimum standard deviation value that belongs to the calorific value of lignite produced. For this purpose, a computer software with different algorithms including summary statistical calculations, quantity-quality calculations and short-term production plans of the production boards was developed in accordance with the lignite fields, where lignite with a low calorific value was produced using a bucket wheel excavator. With this software, all possible alternatives are determined by using different excavation parameters are evaluated and optimum alternative is determined. The software developed in this study was applied to Kışlaköy lignite field and 576 alternatives were evaluated for the production boards with an average calorific value variance of 22467.7. As a result, the variance value was calculated as 18714.2 for the worst excavation alternative and 3192.3 for the optimum excavation alternative and this result indicates the success and importance of using the developed software.