Bazalt taşlı-kayalı alanlarda arazi bozunumu dengelenmesi (LDN) haritalanmasında uzaktan algılama ve CBS tekniklerinin kullanımı
Using remote sensing and GIS techniques in determinationof land degradation neutrality (LDN)
  1. Tez No: 547169
  2. Yazar: BİLGE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Arazi kaynakları insanların etkisi nedeniyle sürekli bozulmaktadır. Bu nedenle tarımsal üretim alanları her geçen gün azalmaktadır. Günümüzde elde edilen göstergeler, arazi bozunumunun ve sonuçlarının gelecekte sürdürülebilir arazi yönetimi açısından gıda güvenliği ve üretimi için önemli olduğu ve verimli tarımsal alanlarda sürekli azalmaya neden olduğu görülmektedir. Bu çalışmada taşlı/kayalı ve farklı kullanım altındaki alanlardan 3 toprak profili kazılmıştır. Kazılan toprak profilleri tanımlanmış ve toprakta organik karbon stoğunu (TOCS) tahmin etmek için amacıyla bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Toprak organik karbon stoğu hacım ağırlığı, toprağın organic karbon değeri ve profil derinliği değerleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Araştırma sonuçları, TOCS miktarının en yüksek meşe palamudu ve sırasıyla bağ ve arpa kullanımlarında bulunduğu tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Land resources are continously degraded by a combination of human-induced processes acting upon the land. Because of this, agricultural production areas permanently decrising. Given current indicators results - both in terms of current degradation and theirs consequences, and of future trends - sustainable land management has become urgent if food security and increased the world population, agricultural productivity stagnates, and the fertile available for agriculture shrink. In this study, 3 soil profiles were digged at the different land uses formed at the stony/rocky volcanic lands. Soil profiles were described, disturbed and non disturbed soil samples were colleceted from all horozon for estimation soil organic carbon stocks (SOCS). Soil organic carbon stocks were estimated using soil bulk density, soil organic carbon percent and soil depth. Results showed that the SOCS was greater in acorn forest planted areas followed by, vineyard garden, cereal fields, respectively.