Abdominal cerrahi geçirecek diyabetli hastalarda perioperatif glisemi takip protokolünün hastaların glisemi sonuçlarına etkisi
The effect of perioperative glycemia surveillance protocol on glycemia results of diabetic patients undergoing abdominal surgery
  1. Tez No: 547176
  2. Yazar: PERVİN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, abdominal cerrahi geçirecek diyabetli hastalarda ameliyat öncesi, sırası ve sonrası uygulanan glisemi takip protokolünün hastaların glisemik kontrolleri üzerine olan etkisini belirlemektir. Bu araştırma prospektif randomize olmayan kontrollü klinik bir araştırmadır. Araştırma örneklemini Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Eylül 2017- Aralık 2018 tarihleri arasında elektif major abdominal cerrahi geçiren 25'i kontrol grubu, 22'si müdahale grubu olmak üzere 47 hasta oluşturmaktadır. Kontrol grubundaki hastalara kliniğin rutin glisemi takip yaklaşımı, müdahale grubundaki hastalara güncel rehberlerle birlikte Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği öğretim üyeleri, Genel Cerrahi Kliniği öğretim üyeleri ve cerrahi hemşirelerinin ortak görüşlerinden yararlanılarak geliştirdiğimiz glisemi takip protokolü uygulanmıştır. Araştırmada önce kontrol grubuna ait veriler toplanmış, daha sonra protokol kliniğe tanıtılmış ve sonrasında müdahale grubuna ait veriler toplanmıştır. Araştırmada her iki gruptaki hastaların sosyo-demografik ve hastalık bilgileri, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) puanları, ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve ameliyat sonrası dönemde hastaya ait glisemi ve glisemi değerlerini etkileyebilecek veriler ve hemşirelerin protokolden memnuniyet puanları kaydedilmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, Fisher Kesin Ki-kare Testi, Bağımsız Örneklemlerde T-testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of preoperative, intraoperative, and postoperative glycemic surveillance protocol on the glycemic control of the diabetic patients undergoing abdominal surgery. This research is a prospective non-randomized clinical research. The patients of the research consisted of 25 patients in control group, 22 patients in intervention group, total 47 patients undergoing elective major abdominal surgery between September 2017 and December 2018 at Gülhane Training and Research Hospital, Department of General Surgery. The routine glycemia surveillance approach of the clinic was applied to the patients in the control group, whereas glycemia surveillance protocol was applied to the patients in the intervention group by using current guidelines and common views of the lecturers of the Department of Endocrinology and Metabolism Diseases, the faculty members of the General Surgery Clinic and the surgical nurses. The data of the control group were collected first and then the protocol was introduced to the clinic and finally the data of the intervention group were collected. During the research, socio-demographic and disease information, State and Trait Anxiety Scale (STAI) scores and the data that may affect the glycemia of the patient before, during and after the surgery were recorded for each patients group. And also protocol satisfaction of nurses were recorded. Descriptive statistics, Chi-square, Fisher's exact chi-square test, Unpaired T-test and Mann-Whitney U test were used for data analysis.