Hemşirelerin algıladıkları stres ile premenstural sendrom düzeyleri ilişkisi
Premenstrual sydrome relationships with the perceived stress of nurses
- Tez No: 547181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin algıladıkları stres düzeyleri ve premenstrual sendrom düzeyleri ilişkisini inceleyen tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Avrupa yakasında hizmet veren Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde psikiyatri servislerinde çalışan 222 hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilmeden evren üzerinde çalışılmak istenmiş, ancak çalışmaya katılmak istemeyen/raporlu-izinli ve tayin durumuyla giden hemşirelerin olması nedeniyle 156 (%70) hemşire örneklemi oluşturmuştur. Araştırma verileri, tanımlayıcı veri toplama formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal-Wallis, ManWhitney U test, t testi ve Anova testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %48,7'si adet öncesi dönemde çalışma performansının azaldığını, %44,9'u adet öncesi dönemde yalnız kalmayı tercih ettiğini, %29,5'i adet öncesi dönemde en çok sevgilisi/eşi ile gerginlik yaşadığını ve %39,1'i sosyal davranışlarının azaldığını ifade etmiştir. Hemşirelerin %22,4'ü adet öncesi dönemde dış görünüşüne her zamankinden az özen gösterdiğini, %66,7'si adet öncesi dönemde sorunlarını başkalarıyla paylaşma durumunun değişmediğini, %66,7'si genel olarak orta düzeyde stresi olduğunu ve %34,6'sı çalışma ortamında stres yaşamasında en fazla ekip arkadaşları ile anlaşmazlıklarının olduğunu belirtmiştir. ASÖ puan ortalaması 27,9±7,3 ve PMSÖ puan ortalaması ise 115,4±7,3 olarak bulunmuştur. Katılımcıların tanıtıcı özellikleri, menstrual özellikleri, adet öncesi dönemde sosyal yaşama yönelik özellikleri ile ASÖ ve PMSÖ puan ortalaması arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and cross-sectional study that examines the relationship between nurses' perceived stress levels and premenstrual syndrome levels. The population of the study consisted of 222 nurses working in psychiatric wards of Bakırköy Professor Doctor Mazhar Osman Mental and Neurological Diseases Hospital serving in the European side of Istanbul. The study was carried out on the universe before the selection of the sample but 156 (70%) nurses were included in the study because of the nurses who did not want to participate to in the study and who did not want to participate in the study. The data were collected by the descriptive data collection form, Perceived Stress Prequence Scale (PSS) and Premenstrual Syndrome Scale (PMSS). In the evaluation of the data, the percentage, Kruskal-Wallis, ManWhitney U test, t test and Anova tests were used. Of the nurses; 48.7% told their working performance deceased in pre-menstrual period, 44.9% preferred to be alone in pre-menstrual period, 29.5% experienced tension with their beloved / spouse during pre-menstrual period and 39% 1% stated that their social behavior decreased. Also 22.4% of the nurses showed less care than their usual appearance in premenstrual period, 66.7% stated that their status of sharing their problems with others was not changed, 66.7% of them had moderate level of stress in general and 34.6% stressed thats he expose to stress work at with her teammates mostly. The mean score of PSS was 27.9 ± 7.3 and the mean score of PMSS was found as 115.4 ± 7.3. There was no statistically significant difference between the participants' descriptive features, menstrual characteristics, social life characteristics in premenstrual period and PSS and PMSS mean scores (p> 0.05).