Augustus hayatı, siyasi ve askeri faaliyetleri (M.Ö.63 – M.S.14)
Augustus life, political and military activities (B.C. 63 – A.D. 14)
- Tez No: 547206
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
M.Ö.63 – M.S. 14 yılları arasında yaşamış olan, Roma Cumhuriyet Devrinin son hükümdarı ve Roma İmparatorluk Döneminin ilk imparatoru olan Augustus'un, Roma'nın siyasi ve askeri yaşamında ki etkileri çağını aşan niteliktedir. Çok büyük varlığı olmayan Romalı bir ailenin evladı olarak doğan Gaius Octavius, Roma hükümdarı Julius Caesar'ın varisi olarak Roma tahtına oturmasıyla siyasi ve askeri yönden kabuk değiştiren Roma Devleti, Augustus'un siyasi ve askeri dehasıyla bir dünya devleti olmuştur. Küresel ölçekte ilk dünya devleti olan Roma'ya, 'Pax Romana'yı' yaşatan Augustus, siyasi olarak devleti yeni bir yönetim anlayışına kavuşturmuş, askeri anlamda da Roma'yı en geniş sınırlarına ulaştıran ve Roma'ya en parlak dönemini yaşatan tarihi bir karakter olmuştur. Bu çalışmamız kronolojik şekilde Augustus ve Augustus Dönemi Roma Devleti hakkında bilgiler içermektedir. Birinci Bölümü; Gaius Octavius(Augustus)'un ilk yılları ve siyasi hayata geçmeden önceki dönemleri, aile yaşantısı ve karakteri üzerine oluşmuştur. İkinci Bölümde; Gaius Octavius(Augustus)'un siyasi faaliyetleri temel alınarak, II. Triumvirlik devri Roma siyasi yaşamı üzerinde durulmuş ve Gaius Octavius(Augustus)'u Roma'nın tek adamı yapan Actium Zaferi üzerinde durularak Roma'nın Cumhuriyetten İmparatorluğa geçiş süreci siyasal olarak ele alınmıştır. Üçüncü Bölümdeyse; Roma'nın ilk imparatoru olarak Augustus'un askeri faaliyetleri temelinde, Avrupa, Asya(Anadolu) ve Afrika kıtasında ki siyasi ve askeri düzenlemeleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of Augustus, (63 BC - 14 AD), the last ruler of the Roman Republic and the first emperor of the Roman Imperial Period, on the political and military life of Rome, transcends his age. Born as Gaius Octavius into a not-so-wealthy Roman family, Augustus ascended to the imperial Roman throne as heir to the Roman ruler Julius Caesar, and thanks to his political and military genius the Roman state transformed its political and military systems to become a world state. Augustus was a historical character who enabled Rome, as the first world state on a global scale, to achieve 'Pax Romana', politically established new governing concepts to the state, expanded Rome to its largest borders through military campaigns, and was responsible for the most glorious era of Rome. This study includes chronological information about Augustus and the Roman Empire under Augustus. The first part consists of the early years of Augustus, his life before politics, his private life and his character. In the second part, based on the political activities of Augustus, Roman politics during Second Triumvirate is emphasized, the impact of the Battle of the Actium, which made Augustus the master of the Roman world, and transformation from republic to empire is addressed politically. In the third part, Agustus' political and military activities and regulations in Europe, Asia (Anatolia) and Africa as the first Roman emperor are presented.