Pirolize edilmiş lastik yağı ve katkı maddesi kullanılarak elde edilen yakıtın tek silindirli dizel motor performans ve emisyonlara etkisi
Effect of fuel obtained from pyrolized tire oil and additive on single cylinder diesel engine performance and emissions
  1. Tez No: 547246
  2. Yazar: RAMAZAN ÇOŞTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZDALYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gerçekleştirilen deneysel uygulamada pirolize edilmiş lastik yağının dizel motorlar için alternatif yakıt olarak kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Bu amaçla, pirolize lastik yağı (PLY), euro dizel (ED) ve Motor Silk dizel yakıt katkısı (MS) kullanılmıştır. Bu çalışmada tek silindirli bir dizel motorda; ED, ED-PLY ve ED-PLY-MS karışımları-nın performans ve emisyonlara etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Testler; tek silindirli bir dizel motorda standart dizel yakıtı (ED100) , EPLY10 (%10 PLY+%90 ED), EPLY20, EPLY30, EPLY10MS1 (%1 MS+%99 EPLY10), EPLY20MS1 ve EPLY30MS1 yakıtları ile değişik yük (500, 750, 1000, 1250, 1500 W) ve sabit motor hızında (3600 d/d) gerçekleştirilmiştir. Deneylerden elde edilen veriler ile motor performansı ve egzoz emisyon değerleri grafiksel olarak çıkarılmıştır. Ayrıca, karışım yakıtlarından elde edilen test sonuçları dizel yakıtından elde edilen sonuçlarla karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Deney sonuçlarına göre, motor yakıt sisteminde herhangi bir değişikliğe gidilmeksizin ED içerisine %30 PLY ilavesinin egzoz emisyonu ve özgül yakıt tüketimini artırdığı tespit edilmiştir. EPLYMS yakıtı ile çalışan motorda, egzoz emisyonlarında is, hidrokarbon (HC) ve karbonmonoksitin (CO) azaldığı, azot oksitin (NOX) arttığı tespit edilmiştir. Deney sonuçlarına göre MS kullanımının efektif verim değerlerini artırdığı ve özgül yakıt tüketimini azalttığı görülmüştür. EPLY10MS1 test yakıtına ilişkin efektif verimdeki artış motor referans yakıtının (ED100) efektif verim değerleriyle karşılaştırılabilecek düzeyde ol-duğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the experimental application, the use of pyrolyzed tire oil was evaluated as an alternative fuel source for diesel engines. For this purpose, pyrolized tire oil (PLY), euro diesel (ED) and Motor Silk diesel fuel additives (MS) were used. In this study, the effects of ED, ED-PLY and ED-PLY-MS mixture on the emissions and engine performance were tested experimentally on a single cylinder diesel engine. The engine tests were performed in a single cylinder diesel engine under various engine loads (500, 750, 1000, 1250, 1500 W load) and constant engine speeds (3600 rpm) by using standard diesel fuel (ED100), EPLY10 (10% PLY+90% ED), EPLY20, EPLY30, EPLY10MS1 (1% MS+99% EDPLY10), EPLY20MS1 and EPLY30MS1 fuel blends. With the data obtained from the experiments, performance and exhaust emissions of the engine have been attained. Moreover, test results obtained from blend fuels were presented as comparing with those obtained from diesel fuel. Without any modification in the engine fuel system, it was determined that PLY addition into diesel fuel up to 30% increase engine emissions and specific fuel consumption. The engine running on EPLYMS fuel is also observed that smoke, hydrocarbon (HC) and carbon monoxide (CO) decreases, and nitrogen oxides (NOX) increases in exhaust emissions. Experimental results show that the use of MS increases the effective efficiency, reduces specific fuel consumption. The increase in the effective efficiency of the EPLY10MS1 test fuel was found to be comparable to the efficiency of the engine reference fuel (ED100).