Tip II diabetes mellitusta ateroskleroz risk faktörleri ve vasküler komplikasyonlar ile karotis intima-media kalınlığı arasındaki ilişki
- Tez No: 54726
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ KOCABALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI. ÖZET Diabetli hastalarda mortalite ve morbiditenin en önemli nedeni mikro ve makrovasküler komplikasyonlardır. Bu vasküler komplikasyonlann gelişmesinde temel mekanizma aterosklerozdur. Diabetik kişilerde hem diabetin kendisi bir ateroskleroz risk faktörüdür, hem de diabetiklerde aterosklerozun diğer risk faktörleri daha sık görülmektedir. Büyük damarlarda intima-media kompleksinin kalınlaşması aterosklerozun ilk morfolojik belirtisidir. Karotis intima-media kalınlığı hem karotis aterosklerozu için bir gösterge, hem de diğer bölgelerdeki (örneğin koroner ve periferik) ateroskleroz için bir habercidir. Çalışmamızda karotis arterinin seçilmesinin nedeni ateroskleroza ilk tutulan damarların aort ve dallan olması ve bu arterin B mod US ile kolayca ve non-invaziv bir şekilde görüntülenebilmesidir. Çalışmamızda, 79 NIDDM'li hastada ateroskleroz risk faktörleri ve vasküler komplikasyonlar ile karotis intima-media kalınlığı arasındaki ilişkiyi inceledik. Karotis İMK'nın hastaların yaşının artması ile, diabet yaşı ile, sistolik kan basıncı, hipertrigliseridemi ve vücut kitle indeksinin artışı ile arttığım oysa cinsiyet, sigara içimi, diastolik kan basmcı ve kolesterol düzeyi ile farklılık göstermediğini tesbit ettik. Yine çalışmamızda, her tür mikro ve makrovasküler komplikasyon varlığı ile ve vasküler komplikasyon sayısının artışı ile, karotis İMK'nın da arttığını tesbit ettik. Bu sonuçlara göre, karotis İMK diabetik kişilerde kişinin ateroskleroz açısından durumunu belirlemede kullanılabilir bir parametredir ve bu sonuçlarla biz tüm diabetiklere rutin olarak karotis US yapılmasını öneriyoruz. 34
Özet (Çeviri)
VH: SUMMARY The most important reason of the mortality and morbidity in diabetics is the micro- and macrovascular complications. Atherosclerosis is the main mechanism in the genesis of these complications. The diabetes itself exposes a risk for atherosclerosis as well as diabetics have a high incidence of the other rise factors for atherosclerosis. Thickening of the intima and the media complex in great vessels is the first morphologic feature of the atherosclerosis. Thickness of the carotid intima-media serves both as an indicator of both the carotid atherosclerosis and as a herald of the atherosclerosis in the other regions (eg. Coronary, peripheral). The carotid artery has been evaluated in this study, because aorta and its branches have been the first region affected by atherosclerosis and it can be examined easily and noninvasively by B-mode ultrasonography. In this study, we evaluated the relation between the risk factors of atherosclerosis and vascular complications, and the thickness of the carotid intima-media complex in 79 noninsulin-dependent diabetics. We disclosed a positive correlation between the thickness of the carotid intima-media complex and age, duration of diabetes, systolic blood pressure, trigliserid level, and body mass index. Gender, smoking, diastolic blood pressure, and cholesterol level revealed no correlation with the thickness of the carotid intima-media complex. There has been also a positive correlation between the thickness of the carotid intima-media complex and both the existence and the number of micro- and macrovascular complications. In conclusion, the thickness of the carotid intima-media complex can be a parameter which can specify the atherosclerotic status of diabetics. We recommend that carotid ultrasonography be evaluated routinely in all diabetics. 35