Sistemik lupus Eritematozus'lu hastalarda; Ro(SS-A) ve La(SS-B) antikorlarının tanı değeri
The Diagnostic value of Ro(SS-A) and La(SS-B) antibodies for patients with systemic lupus Erythematosus (SLE)
- Tez No: 54727
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ KOCABALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET SLE, sebebi bilinmeyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Deri, eklemler, böbrek, akciğerler, sinir sistemi, seröz membranlar ve diğer organları etkiler. SLE'nin klinik seyri remisyon periyotları ve akut veya kronik relapslar şeklindedir. Genetik ve diğer (çevresel) faktörler patogenezde rol aldığı düşünülmektedir. Bu çalışmada SLE'li hasta serumlarında Ro (S S- A) ve La (SS-B) antikorları ELISA testiyle bakıldı. SLE'nin spesifik klinik ve laboratuvar bulgularıyla Ro (S S- A) ve La (SS-B) antikor pozitifliği arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya katılan 44 SLE'li hastanın (39 kadın, 5 erkek) yaş ortalaması 30 (15-49) idi. Çalışmaya dahil edilen ANA pozitif 44 SLE'li -hastanın % 22.73'ünde (10 hasta) Ro (SS-A) pozitif ve % 13.64'ünde (6 hasta) La (SS-B) antikoru pozitif olarak saptandı. Daha sonra SLE'li hastalardaki spesifik klinik ve laboratuvar bulgularla Ro (SS-A) ve La(SS-B) antikorları arasında korelasyon araştırıldı. Ancak anlamlı bir ilişki saptanamadı. Sonuç olarak, diğer antinükleer antikor tipleriyle yapılacak çalışmalarda anlamlı bir ilişkinin varlığı gösterilebilirse SLE'nin teşhis, takip, tedavi ve prognozunun belirlenmesinde önemli bir adım atılmış olacaktır. Yani bu konuda yapılacak daha ilerki çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Diagnostic Value ofRo (SS-A) and La (SS-B) Antibodies for Patients with Systemic Lupus Erythematosus (SLE). SLE is a chronic inflammatory disease of unknown cause that may affect the skin, joints, kidneys, lungs, nervous system, serous membranes and other organs of the body. The clinical course of SLE is characterized by periods of remission and chronic or acute relapses. Genetic and other (e.g., environmental) factors seem to plây' a role in its pathogenesis. In this study, serum Ro (SS-A) and La (SS-B) antibody levels were measured by ELISA test in patients with SLE. The relationship between specific clinical and laboratory findings of SLE and Ro (SS-A), La (SS-B) antibody positivity were investigated. Forty-four patients with SLE (39 females, 5 males) were introduced into this study and the mean age was 30 (rangel5 to 49) for the patients. If we regard 44 patients with SLE, Ro (SS-A) antibodies were measured as positive in 10 patients (22.73 %), La (SS-B) antibodies were measured as positive in 6 patients (13.64 %). After that, a correlation between specific clinical and laboratory findings of SLE and Ro (SS- A), La (SS-B) antibodies was investigated. However it was not found a significant relationship. In conclusion, if a significant relationship can be found in studies with the other antinuclear antibodies, this will be an important step to identify, follow, therapy, and prognosis of SLE. In other words, there is a need for other future studies to be made dealing with this subject. 28