Tip II Diyabetes Mellitus'a bağlı olarak gelişen mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlara hiperhomosisteineminin katkısı ve homosistein metabolizmasını etkileyen faktörler
- Tez No: 88294
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
7. ÖZET Homosistein metiyonin metabolizmasında ara ürün olarak oluşan ve kükürt içeren bir amino asittir. Homosistein metabolizmasında B12 ve B6 vitamini kofaktör olarak, folik asit metil vericisi olarak görev almaktadır. Normal populasyonda homosis- teinin açlık kan düzeyi 5-15 jxmol/L kadardır. 15 fj,mol/L üzerindeki değerler hiper- homosisteinemi olarak bilinmektedir. Klinik ve deneysel çalışmalar ile anormal yüksek homosistein düzeylerinin tam ola rak bilinmeyen mekanizma ile homosistinürik ve hiperhomosisteinemik hastalarda- ki aterojenik ve trombotik eğilimden sorumlu olduğu ortaya konmuştur. Bugün ho- mosisteinin koroner, serebral ve periferik ateroskleroz için bağımsız bir risk faktörü olduğu kabul edilmektedir. Endüstriyel toplumlarda en çok rastlanan ölüm nedeni olan kardiovasküler hastalıklar ve ateroskleroz için kanda yüksek kolesterol seviyesi, hipertansiyon, diyabet ve sigara kullanımı yüksek risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Bu risk faktörlerinin % 50 oranında etkili olduğunun gösterilmesi, başka risk faktörlerin de bulunduğunu açıkça belirtmektedir. Diyabet, özellikle ciddi vasküler komplikasyonların geliştiği metabolik bir hastalıktır. Herbiri ayrı ayrı prematür ve artmış vasküler hastalıkla birlikte olan diyabet ve hiperhomosisteinemi arasındaki ilişkiyi araştırmaya yönelik olarak bu çalışma planlanmıştır. 72AKŞ, TKŞ, HbAic, trigliserit, kolesterol, LDL-K, HDL-K, homoslstein, B-ı2 vitamini, folik asit düzeyleri ve SOD, katalaz aktivitesi ölçülmüştür. AKŞ, TKŞ, trigliserit, kolesterol değerleri Technicon Dax cihazında, HbAıc ve HDL-K değerleri Hitachi 704 analizörlerde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Homocysteine is an intermediate formed during the metabolism of methionine, sulfure-containing amino acid. Vitamins B12 and B6 are cofactors, and folic acid is methyl donor in homocysteine metabolism. Homocysteine values are 5-15 jamol/L in normal population. A level grater than 15 jamol/L is often referred to as hyperhomocysteinemia. Experimental and clinical studies have shown that elevated homocysteine levels in hyperhomocysteinemia and homocysteinuric patients cause atherosclerosis and trombosis with an unknown mechanism. Recently it is suggested that homocysteine is an independent risk factor for atherosclerosis. Hypertension, diabetes, smoking, are high risk factors for cardiovascular disease and atherosclerosis in industrial populations. However, these conventional risk factors cannot fully explain the increased atherosclerosis. Diabetes mellitus is a metabolic disorder which has especially vascular complications. Diabetes mellitus and hyperhomocysteinemia are both associated with premature and vascular disease. The aim of this study is to determine association between homocysteine and diabetic vascular complications. Serum glucose, glycosilated hemoglobin, trygliseride, total cholesterol, LDL-C, HDL-C, homocysteine, vitamin B12, folic acid levels and SOD-catalase activity were measured. The levels of homocysteine in serum were significantly higher in diabetic patients than control group. When evaulated for complications, the levels of homocysteine were significantly higher in diabetic patients with microvascular and macrovascular complications than non-complicated diabetic patients and control group. There was no difference between males and females. The levels of homocysteine were not change with age. There were no negative correlation between homocysteine levels and vitamin Bi2, folic acid levels. The activity of SOD was lower, catalase was higher in diabetic patients than control group. Our study showed that hyperhomocysteinemia could responsible from diabetic vascular complications, but the metabolism of homocysteine could affect by another factor except vitamin B12, folic acid levels, such as increased free radicals. 74