Türkiye'de yapılan balıklandırma faaliyetlerine Trabzon örneği
Trabzon sample to make fish introduction activities in Turkey
  1. Tez No: 547273
  2. Yazar: ARİFE ACIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Artan nüfus, teknoloji ve sanayileşme, doğal su kaynaklarının yanlış ve orantısız kullanımına neden olmuştur. Bunun sonucu olarak enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla küçük ya da büyük HES projeleri, yol yapımı veya geliştirilmesi, akarsuların ıslahı, menfez çalışmaları, akarsu yataklarında su akış yataklarının değiştirilmesi, alan kazanma faaliyetleri sonucu oluşan heyelan ve ya toprak kaymaları, yeni oto yol yapım yada genişletme faaliyetleri, akarsu havzalarına rastgele toprak veya moloz dökümleri, bahçe sulama, zirai ilaçların aktif kullanımı, mera gübreleme ve egzotik balık üretimi faaliyetleri gibi sebeplerle birlikte su kaynaklarındaki ekolojik değişme ve kirletici yükü artmıştır. Bunun bir sonucu olarak ta doğal balığın habitatının kötüleşmesi, besininin azalması ve üreme alanlarının yok olması sonucu populasyonlarında azalma ya da bitmesine neden olmuştur. Oluşan bu boşluk balıklandırma sevdasını artırmıştır. Balıklandırma, son 200 yıldır uygulanmaya çalışılan bir metottur. Düşünce ve teorik olarak mantıklı olmasına karşın birçok yanlışı da beraberinde getirmektedir. Ülkemizde ilk balıklandırma faaliyeti biyolojik mücadele için sivrisinek balığının (Gambusia affinis) Amik gölü bataklıklarına Fransızlar tarafından aşılanması ile başlamıştır. Günümüzde ise pek çok bakanlığın yanı sıra, dernekler, işletmeler, belediyeler gibi resmi kurumlar ve şahıslarca kontrolsüz olarak devam etmektedir. Bu da ülkemiz sularında ciddi derecede genetik kirliliğe sebep olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. 2006 verilerine göre, bu amaç doğrultusunda 65'in üzerinde deniz ve tatlı su balığı türü 27 ülkede balıklandırma faailiyetlerinde deneysel ve üretim amaçlı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada özellikle Trabzon ili ve çevresinde yapılan balıklandırma faaliyetleri ve etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing population, technology and industrialization have caused the wrong and disproportionate use of natural water resources. As a result, small or large HEPP projects to meet energy needs, road construction or development, breeding of streams, culvert studies, changing of water flow beds in stream beds, landslides and landslides resulting from field-winning activities, new road construction or expansion activities. ecological change and pollutant load in water resources have increased due to reasons such as random soil or rubble dumps, irrigation irrigation, active use of pesticides, pasture fertilization and exotic fish production activities. As a result of this, the habitat of the natural fish has deteriorated, the food has decreased and the reproduction areas have been destroyed and the population has been reduced or ended. This gap increased the love of introduction Fisheries is a method that has been applied for the last 200 years. Though thought and theoretically reasonable, it brings with it many wrongs. The first fisheries activity in our country started with the mosquito fish (Gambusia affinis) vaccinated in the swamps of the Amik Lake by the French for biological control. Today, in addition to many ministries, associations, enterprises, municipalities and official institutions and individuals continue uncontrollably. This causes serious genetic pollution in our country's waters and continues to be. According to 2006 data, over 65 freshwater and marine species fishing programs were used in 27 countries for production and experimental purposes. The object of present study was to determine the fisheries activities and their effects in Trabzon.