Dernek yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu
Liabilities of board members to the association
- Tez No: 547280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN TOPUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu tezin amacı dernek ile yönetim kurulu arasındaki hukuki ilişkinin tespiti ile yönetim kurulu üyelerinin derneğe ve üçüncü kişilere karşı olan sorumluluğunun ortaya konulmasıdır. Derneğin yürütme organı olan yönetim kurulu dernek tüzüğü ile tanımlanan veya genel kurul tarafından verilen görevleri yerine getirir. Yönetim kurulu aynı zamanda derneği üçüncü kişilere karşı temsil eden bir organdır. Yönetim kurulunun yürütme ve temsil görevi nedeniyle derneğe karşı hukuki sorumluluğu vardır. Yönetim kurulunun yürütme ve temsil görevi esnasında üçüncü kişilerle ilişkiye girmesi de kaçınılmazdır. Bu nedenle yönetim kurulunun üçüncü kişilere karşı da hukuki sorumluluğu doğar. Gerek Türk Medeni Kanunu gerekse Dernekler Kanunu, dernek yönetim kurulunun derneği temsil görevinden söz etmiş ancak her iki hukuki metin de bu ilişkinin hukuki niteliğini açıkça düzenlenmediği gibi herhangi bir hukuki ilişki türüne göndermede de bulunmamıştır. Dernekle yönetim kurulu arasındaki hukuki ilişkinin niteliği ile yönetim kurulu üyelerinin derneğe ve üçüncü kişilere karşı sorumluluğu konusu, doktrinde de yeterli ilgiyi görmemiş, üzerinde bugüne kadar doktora tezi kapsamında bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada konu, kapsamlı bir şekilde ve farklı açılardan ele alınmış, özel hukukun ana kaynaklarını teşkil eden Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu ile derneklerin temel mevzuatı olan 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun getirdiği değişikliklerin dernek yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğuna yansımaları tartışılmış, hukuk uygulamalarından örnekler eklenerek çalışma zenginleştirilmiştir. Ayrıca konu ile ilgili İsviçre Alman ve ABD hukukundaki düzenlemeler, bilimsel eserler ve yargı kararları incelenerek, detaylı bir eser oluşturulması ve Türk hukukuna katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the legal relationship between the association and the board of directors and to reveal the responsibilities of board members to the association and third parties. The board of directors, which is the executive organ of the association, fulfills the duties defined under the articles of Association or given by general meeting. The board of directors also represents the association with regard to third parties. The board of directors has liability for the association because of its executive and representation role. It is inevitable that the board of directors to engage with third parties during the executive and representation duties. This is why the board of directors the board of directors also has liability for third parties. Both the Turkish Civil Code and the Law on Associations mentioned to the duty of representation of association of the board of directors, but both legal texts did not clearly regulate the legal nature of this relationship and did not refer it to any kind of legal relationship. The nature of the legal relationship between the association and the board of directors and the responsibility of the members of the board of directors against the association and third parties did not receive enough attention in the doctrine and no study was carried out on the doctoral thesis. In this study, the subject is discussed extensively and from different perspectives, changes in the the Turkish Civil Code and the Turkish Code of Obligations, which constitute the main sources of private law and Law of Associations (under number 5253), which is basic legislation of the associations are reflected in the liability of the members of the association's board of directors and and work is enriched by adding judicial practice. In addition, the regulations, scientific works and judicial decisions in Switzerland, German and US law were examined and it was aimed to create a detailed work and to contribute to Turkish law.