Kadın sığınma evinde sosyoekonomik bir inceleme
A socioeconomic examination at a women's shelter
  1. Tez No: 547307
  2. Yazar: GÜLHAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜN MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kadına yönelik şiddet ülkemizde sıklıkla görülen sorunlardan biridir. Kadınları şiddetten koruma ve bağımsızlıklarını/iyilik hallerini destekleme amacıyla yerel yönetimlere, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na ve sivil toplum kuruluşlarına bağlı kadın sığınma evleri kurulmuştur. Bu araştırmada kadın sığınma evlerinin Türkiye'de ve dünyadaki tarihsel gelişim süreci feminist hareket çerçevesinde ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı kadın sığınma evlerinin çalışma prensiplerini ve pratikte hizmetin nasıl yürütüldüğünü aktarmaktır. Ayrıca İzmir ilinde yerel yönetime ait bir kadın sığınma evinden hizmet alan 637 kadının yaş grupları, öğrenim düzeyleri, geliş nedenleri, kurumdan çıkış nedenleri vb. sosyoekonomik verileri incelenmiştir. Elde edilen bulguların ışığında şiddete uğrayan ya da uğrama riski bulunan kadın ve çocukların sığındıkları kurumlar olan kadın sığınma evlerinin aynı zamanda barınma amaçlı kullanıldığı da görülmüştür. Hizmet alanların çoğunlukla 26-50 yaş aralığında olduğu, öğrenim düzeylerinin düşük olduğu ve sosyal desteklerinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular literatürdeki diğer araştırma sonuçlarını destekler niteliktedir. Kadın sığınma evlerinin sayılarının arttırılmasının ve hizmetin kadın ve çocukların ihtiyaçlarına yönelik verilmesinin oldukça önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a common problem in our country. Women's shelter are founded under local authorities, social services and non profit organisations to protect women from violence and support their independence/well being. In this study, historic progression of in Turkey and in the world is examined under feminist perspective. The aim of this study is to explain working principles and practices workings of a women's shelters. In this study, socio- economic data such as age groups, education levels, submission and discharge reasons of 637 women who has used the services of a women's shelter under local government in İzmir has been investigated. In the light of the results, it has been found that the women and children use the women's shelter not only as shelter but also as accommodation. The demographic of the users indicate women who are admitted to shelter are mostly in 26_50 age group, with low education levels and with low social support. These results are in accordance of the other studies in the literature. The importance of increasing of the number of the women's shelter and the service provided for women and children are evident.