İslam Hukukunda taksitli satış
Institutional sales in Islamic Law
  1. Tez No: 547306
  2. Yazar: HAİTHAM A. ABDELHAMİD BALLAIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
“İslam hukukunda taksitli satış”konusunu ele alan bu çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel manasıyla bey'(satış) konusu ele alınmakta ve satışın tanımı, prensipleri, türleri ve şartları incelenmektedir. İkinci bölümde; taksitli satış konusu üzerinde durulmakta ve taksitli satış ve semen (fiyat) ilişkisi ele alınmaktadır. Ayrıca taksitle satışın özellikleri üzerinde durulmakta ve bunun uygulanabilir olmasının sıhhat şartları ve ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde; taksitle satışın meşruiyeti konusu incelenmektedir. Bu konuyu da vadeli (ecel) satışın meşruluğu, hükmü ve vadeli taksitli satışı ve taksitli satış da fiyatın artırılması konularını inceleyerek yapmaktadır. Dördüncü bölümde ise; murabaha konusunu incelemektedir. Bunu da günümüzde yaygın olarak kullanılan güncel taksitli satışlardan örnekler sunmaktadır. Ayrıca bu bölümde taksitli satışın bazı problemlerine ve bunların İslam hukukuna göre meşru çözüm yollarına değinilmiştir. Faizsiz bankalarda yaygın olarak kullanılan murabaha da bir taksitli satış çeşidi olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews the subject of“ the sale on instalments in Islamic law”. It consists of four sections. In the first section, the topic of dealing (sale) is considered in the general meaning, and the descriptions, principles, types and conditions of the sale are reviewe. In the second section, the topic about the sale on instalments is emphasized and the relation between the sale on instalments and price is considered. Moreover, the specifications related to the sale on instalments are emphasized and the validity conditions in order that it can be applied are considered. In the third section; the topic about the legitimacy for the sale on instalments is reviewed. This topic is given with the review on the topics about the legitimacy and provision of forward sale and the forward sale on instalments, and the increase of price in the sale on instalments. In the forth section; the topic of usury will be reviewed. This will be given with the samples of current sale on instalments which is used commonly in today. Moreover, some of the problems related to the sale on instalments and the legal solution ways according to Islamic law for them were mentioned. Murabaha, which is widely used in interest-free banks, is also considered as an installment sale type.