İcra ve iflas hukukunda ihalenin feshi sebepleri
The reasons of the termination of the auction in enforcement and bankruptcy law
- Tez No: 547325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
İcra ¬ve İflas Kanunu 09/06/1932 tarihinde kabul edilmiş olup kanuna göre borçlu, borcunu yerine getirmediği takdirde; alacaklı, devletin icra organlarına müracaat ederek borçlunun mallarını alacağı miktarınca haczettirir ve haczettirdiği bu malları artırma (paraya çevirme) suretiyle sattırıp alacağına kavuşmaya çalışır. İcra ve İflas Kanunu 'nda hacizli malların paraya çevrilmesi; alacaklı, borçlu ve diğer ilgililerin menfaatlerinin dengelenmesi için bir sürece tabi tutularak düzenlenmiştir (İİK 106-134). Buradaki düzenleme artırmanın ne şekilde yapılacağına ilişkin olup diğer taraftan İİK'nın134. maddesinde de ihalenin feshi nedenleri sınırlanarak sayılmamıştır. Bu nedenle her artırma sürecinde ihalenin feshi sebepleri farklılık arz etmektedir. Kanuna, doktrine ve Yargıtay kararlarına göre genel olarak ihalenin feshi sebepleri; artırmaya hazırlık işlemleri öncesi ve artırmaya hazırlık aşamasında ihalenin feshi sebepleri, artırma sırasında ihalenin feshi sebepleri, ihaleye fesat karıştırma ve alıcının malın esaslı niteliklerinde hataya düşmüş (düşürülmüş) olması şeklinde kabul edilmiştir. İhalenin feshi sebepleri, geçerli bir satış talebi olmaması gibi artırmaya (satışa) hazırlık işlemeleri öncesi ihalenin feshi sebepleri; satış ilanında artırmanın yapılacağı yer ve gün gibi zorunlu unsurların belirtilmemesi ya da artırma şartnamesinin hazırlanmaması usulsüzlükleri gibi artırmaya hazırlık dönemiyle ilgili ihalenin feshi sebepleri; artırmanın ilanda belirtilen zamandan önce ya da sonra veya farklı yerde yapılmış olması usulsüzlükleri gibi artırmanın yapılması sırasındaki ihalenin fesih sebepleri; artırmaya katılacak olanların tehdit edilerek ya da yanıltılarak ihaleye girmelerine engel olmak gibi hukuka ve ahlaka aykırı davranılarak ihaleye fesat karıştırmak suretiyle meydana gelen ihalenin feshi sebepleri; artırmaya konu malın iktisabı sonucu malın ilanda belirtilen özellikleri taşımaması nedeniyle alıcının malın esaslı niteliklerinde hataya düşmüş (düşürülmüş) olmasından kaynaklı ihalenin feshi sebepleri şeklinde ele alınmaktadır. Çalışmamızda, yukarıda genel olarak belirtilen paraya çevirme (satış) sürecinde meydana gelen usulsüzlüklerin en aza indirilerek ihalenin hukuka uygun yapılmasını sağlamak ve buna bağlı olarak da ihalelerin feshinin önüne geçmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the Execution and Bankruptcy Law which was accepted in 09/06/1932, if the debtor does not fulfill his debt; the creditor shall apply to the executive organs of the state to debit the debtor's property and collect and sell the goods that he has rendered by cashing. The conversion of impressed goods into cash in the Execution and Bankruptcy Law; the creditor is regulated by a process for balancing the interests of the debtor and other interested parties (İİK 106-134). The regulation here is related to how to make the increase, and on the other hand, Article 134 of the İİK does not limit the reasons for the termination of the tender. Therefore, the reasons for the termination of the tender are different in every process of increase. According to the code, the doctrine and the decisions of the Supreme Court in general, the reasons for the termination of the auction are; the reasons for the termination of the auction before the preparatory process and for the preparation to increase, the reasons for the termination of the auction during the increase were accepted as the error of the auction and the fact that the buyer was faulty in the nature of the goods. The reasons for the termination of the auction, the absence of a valid sale demand, such as the sale before the preparation of the reasons for the termination of the auction; the reasons for the termination of the auction regarding the preparation period for the increase in the sale announcement, such as the place and the day of the auction and the irregularities in not preparing the increase specification; the reasons for the termination of the auction during the increase, such as irregularities in which the increase has been made before or after the time specified in the announcement; the reasons for the termination of the auction which is caused by violating the law and morality such as preventing the persons who will participate in the increase by threatening or misleading and entering the auction; as the result of the acquisition of the goods subject to the increase, the goods are considered to be the reasons of the termination of the auction due to the fact that the buyer has made a mistake in the basic qualities of the goods. In this study, it is aimed to ensure that tenders are made in compliance with laws through minimising irregularities occuring during the sale process and to prevent tenders from being teminated correspondingly; as it is stated above.