İcra ve İflas Hukukunda ihalenin feshi sebepleri
Reasons for the termination of the tender in Enforcement and Bankruptcy Law
  1. Tez No: 613911
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜR YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Borçlunun borcunu vadesinde ödememesi üzerine, alacaklı borçlu aleyhine icra takibi başlatır ve mallarına haciz koyar. Alacaklı, alacağını bu malların açık artırma yoluyla satışından gelecek para ile tahsil eder. İhalenin kanuna ve ahlaka aykırı bir şekilde yapıldığını iddia eden ilgililer, İcra mahkemesinde ihalenin feshine karar verilmesini şikayet yoluyla talep edebilirler. İcra mahkemesi kanuna ve ahlaka aykırı olarak gerçekleştirilen ihalenin feshine karar verir. İcra ve İflas Kanunu'nun“Haciz Yolu İle Takip”başlıklı dördüncü babının“Paraya Çevirme”başlıklı üçüncü bölümü 106 ila 143. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Paraya çevirme süreci kanunda adım adım anlatılmıştır. Ancak“İhalenin Neticesi ve Feshi”başlıklı 134. maddede, ihalenin feshi sebepleri sınırlandırılmamıştır. Esasen bu durum hakkaniyete uygun olmuştur. Çünkü her ihale sürecinin konusu, olayları ve niteliği fesih sebebi olarak farklılık gösterebilmektedir. İhalenin feshi sebepleri kanun, doktrin ve Yargıtay kararlarına göre; ihaleye hazırlık aşamasındaki hatalı işlemlerden kaynaklanan sebepler, ihalenin yapılması esnasındaki hatalı işlemlerden kaynaklanan sebepler, ihaleye fesat karıştırılmış olması, alıcının ihalesi yapılan malın önemli nitelikleri hakkında hataya düşürülmüş olmasıolarak sayılabilir. Bu sayılanlardan başka, ihaleye hazırlık aşamasından önce ortaya çıkan hatalı işlemlerden kaynaklanan sebepler de ihalenin feshi şikayetinin konusunu oluşturabilir. Anahtar Sözcükler : Haciz, İhale, İhalenin Feshi, Paraya Çevirme, Şikayet
Özet (Çeviri)
In case of the debtor's default for the payment of due debts, the creditor starts an execution proceeding and seize the assets of the debtor. The creditor collects its receivables via the sale of seized assets by tender. Related persons claiming the tender to have been contemplated in an unlawful and immoral manner, can demand the revocation of the tender by submitting a complaint to the Enforcement Court. The Enforcement Court shall decide the revocation of the action that has been contemplated in an unlawful and immoral manner. Articles 106-143 of the Code of Enforcement and Bankruptcy regulate the third chapter -titled“Encashment”- of the fourth Section“Enforcement by Seizure”. The encashment procedure was explained step by step. However, article 234 titled as“the Conclusion and Revocation of the Tender”does not restrict the reasons for the revocation. In fact, this stipulation is in line with equity since each tender shall differ in subject, condition and revocation reasons. The reasons for the revocation of the tender are listed by the law, legal doctrine and Supreme Court as follows: faulty actions during the preparation for the tender, faulty actions during the tender, tender rigging, to mislead the buyer in the essential qualities of the asset subject to the tender. Other than the above-listed reasons, faulty actions arisen before the preparation of the tender can also be subject of a complaint for revocation. Key Words : Seizure, Revocation of the Tender, Encashment, Complaint