Cimnastikçilerde hipermobilite sendromu (HMS), kuvvet ve denge ilişkisi
The correlation between hypermobility syndrome, strength and dynamic balance of rhythmic gymnasts
- Tez No: 547339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı Hipermobilite Sendromuna (HMS)'na sahip Ritmik Cimnastikçiler üzerinde kuvvet ölçümleri, denge ve hipermobilite skorlaması aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Ritmik Cimnastik branşında Türkiye Şampiyonasına katılan yaş ortalaması 8.43 yıl, boy uzunluğu ortalaması 124,94 cm, vücut ağırlığı 23,84 kg olan 37 sporcu ve yaş ortalaması 8 yıl, boy uzunluğu ortalaması 128,6 cm, vücut ağırlığı ortalaması 27,16 kg olan 30 kişi kontrol grubu gönüllü olarak katılmıştır. Hipermobilite BEİGHTON kriterlerine belirtilmiş olup kesim noktası 5 olarak kabul edilmiştir. Dinamik denge ölçümleri Prokin Tecno Body ölçüm düzeneğiyle ölçülmüştür. Kuvvet ölçümleri La Fayette Dijital el dinamometresi ile belirlenmiştir. İstatiksel analizler için, dağılım normal olmadığından dolayı ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U Testi ve ilişki durumlarını belirlemek için Spearman Sıra Farkları Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan tüm cimnastikçiler hipermobil olup kontrol grubu katılımcıları hipermobil değildir. Çift ayak dinamik denge ve kuvvet ölçümleri tamamında iki grup arasındaki farklar istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p.05). Sonuç olarak hipermobil olma durumunun dinamik denge ve kuvvet üzerinde herhangi bir değişikliğe sebep olmadığı, hipermobilitenin görselde ve estetikte ritmik cimnastikçilere fayda sağladığı göz önüne alındığında hipermobil olmanın ritmik cimnastikçilerin performanlarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the correlation betwwen strength, balance and hypermobility scores of rhythmic gymnasts with hypermobility syndrome (HMS). Thirty seven rhythmic gymnasts who compete in the Turkey Championships with the mean age of 8,43yr, mean body height 124,94cm, mean body weight 23,84kg, and thirty control group with the mean age of 8 years, mean body height 128,6cm and the mean body weight 27,16kg participated voluntarily in this study. Hypermobility syndrome was determined by Beighton criteria and cut point was taken as 5. Dynamic balance ability was measured by Prokin Tecno Body equilibrium measurement system. Strength measurement was evaluated by La FAyette Digital Hand Dynamometer. For statistical analysis, since the distribution was not normal, the Mann Whitney U Test was used binary comparisons and the Spearman Correlation Coefficient was used to determine the correletions between the two groups. While all of the gymnasts participating in this study were hypermobile, the conrtol group participants were not hypermobile. Differences in bipedal dynamic balance and and strength measurement between two groups were found statistically significant (p.05). As a result, hypermobility does not cause any differences on the dynamic balance and strength, and it is thought to be that hypermobility may contribute to the performance of rhythmic gymnasts by considering its benefits visual and aesthetics.