Bursa'da yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretim potansiyelinin ekonomik analizi
Economic analysis of renewable energy sources and electricity production potential in Bursa
- Tez No: 547343
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yenilenebilir enerji, doğal süreçlerde ki var olan enerji akışından elde edilen enerji diye tanımlanmaktadır. Fosil kaynaklara göre çok büyük üstünlüğü olan yenilenebilir enerjinin 1973 petrol krizinden sonra önemi artmıştır. Bursa'nın yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üretim potansiyelleri ve mevcut yenilebilir enerji yatırımlarının üretim verileri araştırılmıştır. Bursa'da yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en yüksek potansiyelin SWOT analizi yöntemiyle, rüzgâr enerjisi olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen rüzgâr enerji kaynağının, yatırım projeleri değerlendirme yöntemlerinden geri ödeme süresi, indirgenmiş geri ödeme süresi ve net bugünkü değer yöntemlerinden faydalanarak analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is defined as the energy obtained from the energy flow in natural processesıra Renewable energy, which has a great advantage over fossil resources, has increased after the oil crisis of 1973. The production potentials of renewable energy sources of Bursa and the production of renewable energy investments have been investigated. The highest potential of renewable energy sources in Bursa was determined by the method of SWOT analysisıra The analysis of the wind energy source, investment project evaluation methods, reimbursement period, discounted repayment period and net present value methods were analyzed.