Gençlik turizmi kapsamında hostellerin rekabet koşulları
Competition conditions of hostels in youth tourism
  1. Tez No: 547344
  2. Yazar: VUGAR GAHRAMANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dünya genelinde en hızlı büyüyen ve önemli miktarda kişi ve para hareketine yol açan gençlik turizminin en belirgin konaklama seçeneği olarak hostellerin rekabetçiliği, turizmin gelişimi açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, hostel işletmeciliğinde rekabetçiliğin analizi amaçlanmaktadır. Araştırmanın veri elde etme yöntemi olarak Hostel işletmecileri ile yapılan mülakat ve hostel tüketicileri ile yapılan anket çalışmalarıyla elde edilen nitel ve nicel veri analiz edilmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre alanda internet erişimi, fiyat, hijyen, banyo olanakları ve lokasyonun önemli olduğu anlaşılmaktadır. İstanbul'da yerleşik hosteller açısından bir durağan rekabet ortamı algılamasına karşın dünya genelinde hostel işletmeciliği alanında zincir işletmelerin büyüme gösterdikleri ve bu alanda kalite artışına bağlı olarak diğer konaklama alternatifleriyle rekabete hazırlanıldığı anlaşılmaktadır. Bu çalışmada varılan sonuç, Hostellerde rekabet, fiyatın en temel çekicilik olduğu yalın bir görünüm arz etmektedir. Ancak, işletme sayılarının özellikle de büyük/zincir işletmelerin kapasite artırmalarının beklenmesi gerektiği tespit edilmektedir. Hem zincir işletmelerin yayılması hem de airbnb ve couchsurfing gibi alternatiflerin ciddi rekabet ortamı hazırlaması beklenebilir. Türkiye'de ise öncelikle hostel özelliklerinin ve kalitesinin artırılması gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The competitiveness of the hostels is critical to the development of tourism as the most obvious accommodation option in youth tourism, which is the fastest growing and delivering a significant amount of people and money worldwide. The data gathered by interviewing with the hostel operators and conducting the surveys with the hostel consumers were analyzed. The findings show the competitive face of hostel management and the importance of internet access, price, hygiene, bathroom facilities, and location are confirmed. Despite a stable competition environment for hostels in Istanbul, it is understood that chain businesses in the world of hostel operations have grown and that they are prepared to compete with other accommodation alternatives depending on the quality increase in this area. The competition in the hostels shows a simple appearance that the price is the most basic. However, it is determined that the number of enterprises, especially large / chain enterprises, should be expected to expanse. Both chain companies and Airbnb and Couchsurfing alternatives can be expected to prepare serious competition. In Turkey, as a priority, it is understood that the hostels should increase the features and quality.