Feminist kuram çerçevesinde moda dergilerinde kadının sunumu
Presentation of woman on the fashion magazines from the feminist theory
- Tez No: 547352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de, tüketici kültüründeki kadın dergileri dünyadaki kadınlara sunulduğu gibi ve bu kültürün doğası olarak ürettikleri yoğun bilinci yansıtmaktadır. Bu tezde Türkiye'de yayımlanan moda dergilerinde kadının bir tüketim nesnesi olarak konumlandırıldığı iddia edilmiştir. Bu iddiayı doğrulamak amacıyla birimleştirmeler yapılmış ve dergilerdeki hususlar söylem analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Dergilerde feminist unsurlar bulunduğu ve böylece kadınlar kullanılarak insanların etkilenmesinin amaçlandığı değerlendirilmiştir. Sonuçta bu dergilerde kadının tüketim kültüründe hem tüketen hem de tüketilen bir nesne halini alması dikkat çekmektedir. Bu amaçla örneklem olarak Elle, Vogue, Cosmopolitan dergileri seçilmiştir. Dergiler incelendiğinde şu sonuçlara ulaşılmıştır: Kadın bir tüketim materyali olarak ele alınmış ve dergi içerikleri bu anlayış dikkate alınarak hazırlanmıştır. Kadınların giysileri, makyajları, çeşitli elektronik yöntemlerle düzeltilmiş yüz ve vücutları kadınların idealize edilmesinde ve bu şekilde“hiçbir zaman mümkün olmayacak şekilde”bir imaj oluşturulmuştur. Böylece insanların etkilenmesi amaçlanmakta ve böylece dergiler tümüyle reklam ve tüketim unsurları ile dolup taşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Woman magazines of consumer culture in Turkey, along with the ones presented to the women of the world, reflects the dense awareness of they produce as their nature. It is asserted in this thesis that woman has been pointed as an object of consumption culture in the magazines published in Turkey. In order to reinforce this assertation, some unitizations has been done and the matters in magazines has been solved by discourse analysis. It has been concluded that there are feminist factors in the magazines and thus their aim is to affect people by using woman. Indeed, it must be remarkable that woman becomes both consuming and consumed object of consumer culture in these magazines. With this point of view, Elle, Vogue, Cosmopolitan magazines has been selected as sample. While anlayzing the magazines it can be concluded that woman has been held as a consumption material and the magazines have designed with this approach. Clothes and make up of women have been re-designed with various electronic methods; their faces and bodies have been used to idealize of a woman image in a way which has never been possible. By doing this, they have aimed to affect people in their way and as a consequence magazines have become full of advertisement and consumption factors.